a

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
660 033 099

recepcja.jozefow@prestigemedical.pl
Marszałka Józefa Piłsdudskiego 120a

Ostatnie wpisy

Znajdź nas!
Józefa Piłsudskiego 120A

05-420 Józefów

Pon - Pt 9:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

 

Septoplastyka

Prestige Medical  >  Usługi  >  Septoplastyka
  • Septoplastyka

    KOREKCJA PRZEGRODY NOSOWEJ 

    Septoplastyka jest zabieg laryngologiczny polegający na korekcie skrzywionej przegrody nosowej dzielącej jamę nosa na dwie części. Efektem nieprawidłowej budowy przegrody jest  między innymi utrudnione oddychanie, ponieważ przepływ powietrza zostaje w znacznym stopniu ograniczony. Modelowanie przegrody nosowej przeprowadza się w celu poprawy komfortu życia pacjenta. Zabieg ten więc wykonuje się  nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych, gdyż może powodować problemy z oddychaniem. 

Skrzywiona przegroda nosowa

Operacyjne skorygowanie krzywej przegrody nosowej wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym. Skrzywienie przegrody nosowej może mieć zarówno charakter wrodzony, jak i nabyty. Skutkiem takiej dolegliwości są zaburzenia oddychania, chrapanie, bezdechy senne, a nawet częste bóle głowy. Modelowanie przegrody nosowej przeprowadza się w celu poprawy komfortu życia pacjenta. Prostowanie przegrody nosowej nie wpływa na wygląd nosa, gdyż zmianie nie ulegają struktury zewnętrzne. Jeżeli chcemy uzyskać efekt zmiany wyglądu nosa, trzeba wykonać operację plastyczną połączoną z prostowaniem przegrody. Jest to o wiele bardziej inwazyjna procedura niż sama septoplastyka.

Wskazania do wykonania zabiegu

  • chrapanie oraz bezdech senny,
  • problemy z oddychaniem przez nos,
  • problemy z węchem oraz mową,
  • częste krwawienia z nosa,
  • częste zapalenia nosa i zatok nosa.

Celem zabiegu jest skorygowanie kształtu przegrody nosowej tak, aby ustawiona była możliwie w linii pośrodkowej nosa. Ma to na celu przywrócenie symetrycznej drożności jamy nosa tak, aby nos mógł w pełni spełniać rolę nawilżenia, oczyszczenia i ogrzania (czasem wychłodzenia) powietrza. Uzyskuje się to poprzez podśluzówkową minimalną częściową resekcję, repozycję oraz modelowanie elementów chrzęstnych i kostnych przegrody. Efektem zabiegu powinna być poprawa symetrii drożności nosa i tym samym łatwiejsze oddychanie przez nos.

Nie istnieją inne niż operacyjne metody leczenia skrzywienia przegrody nosa.

Okres po zabiegowy

Po zabiegu septoplastyki zakładana jest tamponada, którą zdejmuje się po około jednym – dwóch dniach. W pierwszych dniach czyszczenie nosa jest uniemożliwione przez tamponadę. Po jej wyjęciu można delikatnie oczyszczać nozdrza, ale należy pamiętać, aby nie robić tego na siłę. Po około 3 tygodniach można wrócić do normalnego trybu życia sprzed operacji. O pełnym wygojeniu można jednak mówić około 5 – 6 tygodni po zabiegu.

Dyskomfort związany z zablokowaniem nosa i jego obrzmieniem oraz katarem pojawia się w pierwszych dwóch tygodniach po zabiegu. Należy stosować się do zaleceń lekarza, przyjmować zapisane leki i przede wszystkim dbać o higienę jamy nosowej np. przez stosowanie fizjologicznego roztworu soli w sprayu.

Niezbędny jest dłuższy wypoczynek oraz całkowity brak aktywności fizycznej. Dodatkowo pacjent powinien unikać długich podróży oraz ekspozycji na słońce.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nie można spożywać posiłków 6 godzin przed zabiegiem.

Pacjent przed zabiegiem nie może mieć infekcji. Również należy zachować przerwę – ok. 10 dni od zakażenia. W ciągu siedmiu dni przed zabiegiem należy wykonać badania krwi: morfologię z płytkami krwi, oznaczenie czasu INR i APTT ,jonogram, poziom kreatyniny oraz EKG u osób po 40-tym roku życia.

Zarezerwuj wizytę

Diagnoza uporczywego problemu

Aby zdiagnozować problem należy udać się na wizytę do laryngologa. Po dokładnym wywiadzie lekarz przeprowadzi badanie endoskopowe nosa na podstawie, którego będzie w stanie stwierdzić nieprawidłowość anatomiczną przegrody nosowej.

Przebieg zabiegu

Korekta krzywej przegrody nosowej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.  Pacjent najczęściej wraca do domu tego samego lub następnego dnia, choć w niektórych przypadkach okres ten może się przedłużyć do trzech dni. Operacja trwa około godziny. Septoplastykę wykonuje się przez przednie nozdrza – wykonuje się nacięcia w przedsionki nosa i oddziela błonę śluzową od chrząstki. Następnie poprawia się kształt chrząstki i stabilizuje jej pozycję, zakładając specjalne szwy. Ostatnim krokiem jest założenie opatrunków do przewodów nosowych.

Sama operacja nie sprawia bólu, gdyż wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Ból i dyskomfort pojawia się najczęściej po kilku godzinach, gdyż wówczas przestają działać środki przeciwbólowe. Takie dolegliwości mogą trwać przez kilka dni. W tym czasie zalecane jest przyjmowanie środków przeciwbólowych, w razie potrzeby także tych, przepisanych przez specjalistę.

Po zabiegu septoplastyki zakładana jest tamponada, którą zdejmuje się po około jednym – dwóch dniach.

cena operacji

Konsultacja laryngologiczna 250 zł
Konsultacja laryngologiczna z badaniem nosogardła(Fiberoskopia) 350 zł
Badanie endoskopowe(Fiberoskopia) 200 zł
Septoplastyka(Korekcja przegrody nosowej) 10 000 zł

Czas zabiegu : 60 min

Znieczulenie: ogólne

Pobyt w klinice: 1 doba

Nasi lekarze