a

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
660 033 099

recepcja.jozefow@prestigemedical.pl
Marszałka Józefa Piłsdudskiego 120a

Ostatnie wpisy

Znajdź nas!
Józefa Piłsudskiego 120A

05-420 Józefów

Pon - Pt 9:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

 

Rekonstrukcja płatków usznych

Prestige Medical  >  Usługi  >  Rekonstrukcja płatków usznych

Rekonstrukcję płatka ucha można przeprowadzić bezpośrednio po jego urazie lub też w kilka lat po urazie

Rozerwanie płatka ucha to dość częsty uraz dotyczący głównie osób, które noszą duże, ciężkie kolczyki. Rozerwany płatek ucha jest trudnym do ukrycia mankamentem, zwłaszcza w przypadku osób posiadających krótkie włosy. Bez względu na to czy nastąpiło naderwanie czy całkowite rozerwanie płatka ucha najlepszym rozwiązaniem jest zabieg chirurgicznej rekonstrukcji.

Rekonstrukcja ucha jest również dedykowana osobom, które borykają się z rozciągniętą skórą lub zdecydowały się wcześniej na wykonanie tuneli. Możliwe jest również odtworzenie stanu ucha sprzed przekłucia uszu, a więc płatka ucha bez dziurki.

WSKAZANIA

 
  • rozerwanie lub naderwanie płatka ucha u osób noszących ciężkie kolczyki
  • rozerwanie lub naderwanie płatka ucha u dzieci
  • odtworzenie płatka ucha po noszeniu tuneli lub zbyt rozciągniętej skórze

PRZED ZABIEGIEM

  • do kwalifikacji do zabiegu niezbędna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem
  • wykonaj badania zlecone przez chirurga podczas konsultacji: morfologia, aPTT, HbS, anty-HCV
  • w przypadku stosowania leków zmniejszających krzepliwość krwi (np. Acenokumarol, Aspiryna) wymagana jest opinia od lekarza prowadzącego odnośnie ewentualnej modyfikacji leczenia choroby ogólnej
  • jeśli uważasz, że zabieg jest dla Ciebie dużym stresem, poproś bliską Ci osobę, aby Ci towarzyszyła

PRZEBIEG I EFEKTY

Zabieg jest omówiony i zaplanowany w trakcie wstępnej konsultacji, podczas której lekarz udziela również odpowiedzi na ewentualne pytania nurtujące osobę, która chce poddać się zabiegowi rekonstrukcji.

Czas trwania całego zabiegu wynosi około 30 minut, jeżeli dotyczy jednego ucha i odpowiednio 60 minut jeżeli rekonstrukcja obejmuje oboje uszu.

Od rodzaju uszkodzenia płatka ucha – czy jest ono całkowicie rozerwane, czy też ubytek jest niepełny, a także od lokalizacji defektu zależy przyjęta technika zabiegu. Jeżeli mamy do czynienia z niecałkowitym rozerwaniem płatka małżowiny usznej, rekonstrukcja może przybrać różną formę, w zależności od lokalizacji uszkodzenia. Jeśli usuwana szczelina jest niekompletna i znajduje się na obszarze górnych 2/3 płatka, możliwe jest wycięcie samej zmiany, a następnie jej zeszycie.

Po zabiegu pacjent może udać się do domu

Efekt rekonstrukcji widoczny jest już bezpośrednio po zabiegu. Jeżeli pacjent w trakcie rekonwalescencji sumiennie stosuje się do zaleceń swojego lekarza, dbając o pooperacyjną ranę w określony sposób, efekt powinien być coraz lepszy w miarę upływu czasu. Stosując maść z antybiotykiem i utrzymując zrekonstruowany płatek w miarę możliwości suchy, zapobiegamy rozwojowi zakażenia, które wydłużyłoby czas gojenia. Po około 7-10 dniach po zabiegu, jeżeli gojenie postępuje prawidłowo, usuwane są szwy. Zdjęcie szwów jest bardzo szybkie i nie powinno boleć. Początkowo blizny po zabiegu mogą być czerwone i bardziej widoczne, jednak w miarę upływu czasu skóra tej okolicy blednie, ucho wygląda całkowicie normalnie i nie jest z reguły widoczna ingerencja chirurga.

CENA ZABIEGU

Konsultacja przed zabiegiem 250 zł
Plastyka płatków uszu(po tunelach) 4000 zł
Rekonstrukcja płatka ucha 2000 - 2500 zł
Zarezerwuj wizytę

PO ZABIEGU

  • Dla swojego bezpieczeństwa i uzyskania jak najlepszych efektów zabiegowych bezwzględnie przestrzegaj zaleceń pozabiegowych
  • Codzienne zmieniaj opatrunek, chyba, że lekarz zaleci inaczej
  • Codziennie przemywaj rany po zabiegu preparatem odkażającym
  • Do czasu wygojenia skóry unikaj długich kąpieli
  • Zgłoś się do usunięcia szwów zgodnie z zaleceniami chirurga w czasie 7 do 14 dni po zabiegu
  • Dla lepszego gojenia lekarz może Ci zalecić stosowanie specjalistycznych maści i żelów przyspieszających gojenie

PRZECIWWSKAZANIA

Przeciwwskazania do operacji stanowią zaburzenia krzepliwości krwi oraz przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych. Z tego powodu lekarz w trakcie konsultacji może zalecić przerwę od przyjmowania niektórych leków na dwa tygodnie przed zaplanowanym zabiegiem.

Poważnym przeciwwskazaniem jest również zaawansowana choroba sercowo-naczyniowa z zaburzeniami rytmu serca, z towarzyszącym nadciśnieniem tętniczym.

Należy poinformować lekarza o znanym nam uczuleniu na leki znieczulające miejscowo.
Przeciwwskazanie do zabiegu stanowi również nieuregulowana cukrzyca, zmiany ropne w okolicy planowanego zabiegu, ponieważ grożą zakażeniem rany.

W ciąży z reguły nie wykonuje się zabiegów, które nie są koniecznością; rekonstrukcja płatka ucha powinna zostać odroczona do czasu urodzenia dziecka.

 

ZESPÓŁ OPERUJĄCY :

mkd-team-image
Dr n. med. Łukasz Warchoł
Chirurg plastyczny
mkd-team-image
Lek. Mariusz Zagajewski
Chirurg plastyczny