a

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
660 033 099

recepcja.jozefow@prestigemedical.pl
Marszałka Józefa Piłsdudskiego 120a

Ostatnie wpisy

Znajdź nas!
Józefa Piłsudskiego 120A

05-420 Józefów

Pon - Pt 9:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

 

Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego

Prestige Medical  >  Usługi  >  Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego
 •  

  Przerost gruczołu piersiowego – wstydliwy problem mężczyzn

   
  Ginekomastia to przypadłość natury hormonalnej. Jest to wstydliwy problemem, z którym można jednak skutecznie walczyć.  Występuje u około 30-40 % dorosłych mężczyzn i jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach chirurgii plastycznej. Objawia się jedno lub obustronnym zwiększeniem gruczołu piersiowego, które często przejawia się bólem i twardnieniem tych miejsc.

Leczenie ginekomastii

Zabieg leczenia ginekomastii przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, przez chirurga plastycznego. W zależności od powodu na jaki cierpi mężczyzna przerost gruczołu piersiowego lub nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy piersi wykonywane są zabiegi:

 • liposukcji – to zabieg pozwalający pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej zarówno w przypadku ginekomastii, jak i lipomastii;
 • resekcji gruczołu piersiowego u mężczyzny – celem zabiegu jest niemal całkowite wycięcie tkanki gruczołu piersiowego wraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej; jeśli mężczyzna ma duże gruczoły, może zachodzić konieczność redukcji skóry; zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Podczas zabiegu usuwa się tkankę tłuszczową oraz tkankę gruczołową piersi, dzięki czemu uzyskuje się jędrną i prawidłowo uformowaną klatkę piersiową. Zabieg trwa około 90 – 240 minut w zależności od zakresu procedury. Po operacji pacjent spędza w szpitalu maksymalnie dwie doby.

Przebieg operacji

Przebieg operacji różni się w zależności od stopnia dolegliwości i ilości tkanki tłuszczowej. Pacjent z ginekomastią I-II stopnia czyli stosunkowo niewielkim gruczołem może mieć wycięty gruczoł poprzez małe cięcie (ok. 2 cm) na dolnej granicy otoczki brodawki sutkowej. Może być konieczna również liposukcja. W przypadku ginekomastii stopnia III z dużym gruczołem i nadmiarem skóry, w zależności od techniki operacyjnej blizna może być dookoła brodawki sutkowej oraz w fałdzie podsutkowym lub w kształcie odwróconej litery „T” bądź kotwicy.

Odzyskaj pewność siebie

Ginekomastia gruczołowa jest stanem chorobowym, przednowotworowym, wymagającym leczenia chirurgicznego polegającego na wycięciu gruczołu. Zabieg ginekomastii jest operacją wykonywaną w celu usunięcia tych zmian i odtworzenia prawidłowego wyglądu klatki piersiowej. Wizualnie przekłada się to na lepszy wygląd klatki piersiowej. Z profilu staje się ona płaska, piersi uniesione, a nadmiar tłuszczu (jeśli konieczna jest również liposukcja) znika). Ginekomastia u mężczyzn wpływa również pozytywnie na ich pewność siebie i psychiczne samopoczucie.

Przeciwskazania do wykonania procedury

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest otyłość, nadużywanie alkoholu i stosowanie anabolików. Przed przejściem operacji należy z nich bezwzględnie zrezygnować.

 • skazy naczyniowe,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • nieuregulowana cukrzyca,
 • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
 • ropne infekcje skóry i śluzówek.

Wymagane badania

Grupa krwi, morfologia, INR, Aptt, antygen HbS i przeciwciała anty HCV, sód, potas, (ważne do 2 tygodni), EKG i kwalifikacja internisty do zabiegu w znieczuleniu ogólnym, RTG klatki piersiowej (ważne rok), USG piersi, konsultacja specjalisty endokrynologa oraz urologa.

Konsultacja przed zabiegiem

Zabieg ginekomastii poprzedza konsultacja chirurga plastycznego, w trakcie której lekarz przeprowadza wywiad medyczny, określa stopień i rodzaj przerostu (tłuszczowy, gruczołowy) omawia plan przebiegu zabiegu, przekazuje informację o umiejscowieniu ewentualnych blizn, nakreśla możliwe do osiągnięcia efekty oraz podaje, listę niezbędnych do wykonania przed zabiegiem, badań. Przed podjęciem leczenia ginekomastii, należy  jednak znaleźć przyczyny leżące u podłoża problemu. Dlatego też, wykonanie prostych badań może dać odpowiedź na pytanie o to, jakie jest źródło przypadłości. Lekarz na pewno zapyta o wszystkie przebyte choroby oraz przyjmowanie leków.  Niekiedy będzie zachodzić konieczność wykonania USG lub biopsji.

 • przed wykonaniem zabiegu należy wykonać badania laboratoryjne zlecone przez lekarza i USG piersi,
 • stosowane jest znieczulenie ogólne,
 • po zabiegu zalecane jest noszenie ubranka uciskowego,
 • po zabiegu ginekomastii rzekomej zalecane jest wykonanie serii masaży.

cena operacji

Konsultacja chirurga plastycznego 250 zł
Ginekomastia(Usunięcie tkanki gruczołu piersiowego) od 16 000 zł
Zarezerwuj wizytę

Rekonwalescencja

Rany po operacji goją się mniej więcej od 7 do 10 dni. Pełny powrót do normalnej aktywności życiowej następuje po 6-8 tygodniach. Do tego czasu należy nosić specjalny pas uciskowy na klatce piersiowej. Należy całkowicie powstrzymać się od aktywności fizycznej, pływania w basenie, sauny i opalania. Nie kiedy po zabiegu ginekomastii chirurg może zlecić wykonanie serii masaży.

ZESPÓŁ OPERUJĄCY :

mkd-team-image
Dr n. med. Maciej Mazurek
chirurg plastyczny
mkd-team-image
Dr n. med. Łukasz Warchoł
Chirurg plastyczny