a

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
660 033 099

recepcja.jozefow@prestigemedical.pl
Marszałka Józefa Piłsdudskiego 120a

Ostatnie wpisy

Znajdź nas!
Józefa Piłsudskiego 120A

05-420 Józefów

Pon - Pt 9:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

 

Zmniejszenie otoczek sutkowych

Prestige Medical  >  Usługi  >  Zmniejszenie otoczek sutkowych

Umów się na konsultację

Prestige Medical Płock
730 005 585

Prestige Medical Józefów
660 033 099

KOREKCJA SUTKÓW DLA LEPSZEGO WYGLĄDU PIERSI

 

WKLĘSŁE BRODAWKI TO PROBLEM NATURY ZARÓWNO ESTETYCZNEJ, JAK I MEDYCZNEJ.

Zmniejszenie otoczek sutkowych

 

 

Największą korzyścią przebycia zabiegu zmniejszenia otoczek sutkowych jest poprawa zadowolenia pacjentki z wyglądu jej piersi. Dzięki redukcji wielkości otoczek sutkowych pacjentka może stawać się po prostu bardziej pewna siebie. Przy analizie zalet omawianej procedury warto wziąć pod uwagę to, że cechuje się ona niewielką inwazyjnością – wystarczające do jej przebycia jest znieczulenie miejscowe, dodatkowo sam zabieg nie zajmuje wiele czasu.

Przygotuj się do zabiegu

 

Przed zabiegiem zmniejszenia otoczek sutkowych odbywa się konsultacja z chirurgiem plastycznym, który przeprowadzi operację.

Wizyta konsultacyjna jest bardzo ważna chociażby ze względu na to, że to właśnie podczas niej pacjentka dowiaduje się o tym, jak będzie przebiegał jej zabieg.

Pierwszym zadaniem chirurga jest jednak ocena wyglądu i rozmiaru otoczek sutkowych oraz rozmowa z pacjentką na temat tego, jakie są jej oczekiwania co do wyglądu tych struktur już po operacji. Podczas konsultacji wykluczana jest u pacjentki obecność wszelkich ewentualnych przeciwwskazań do przebycia procedury.

 

PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU

Głównym ograniczeniem co do możliwości przebycia zabiegu zmniejszenia otoczek sutkowych jest wiek pacjentek. Procedury nie powinno się bowiem wykonywać u osób niepełnoletnich, co związane jest chociażby z tym, że u młodych dziewcząt wciąż mogą zachodzić procesy rozwojowe w obrębie piersi. Z tego powodu zabieg przeprowadza się ogólnie u pacjentek dorosłych, u których istnieje duża pewność co do tego, że ich gruczoły piersiowe są już w pełni rozwinięte.

Istnieją również pewne stany chorobowe, w przypadku których istnienia u pacjentki również nie wykonuje się zabiegu zmniejszenia otoczek sutkowych. Wśród takich jednostek wymieniane są:

  • znaczne zaburzenia krzepliwości krwi (szczególnie te, które związane są z nadmiernymi krwawieniami),
  • infekcje o przewlekłym charakterze,
  • zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek,
  • choroby autoimmunologiczne (takie jak np. toczeń rumieniowaty układowy),
  • istnienie jakichś patologicznych zmian w obrębie gruczołów piersiowych,
  • stany zapalne toczące się w obrębie otoczek sutkowych.

PROBLEMY ESTETYCZNE BRODAWEK SUTKA:

Do najczęstszych niedogodności oraz problemów estetycznych brodawek oraz otoczek sutka należą:

  • Zbyt duże otoczki, deformacje otoczki sutka
  • Zbyt odstająca brodawka sutkowa
  • Wciągnięta brodawka sutka

NA CZYM POLEGA ZABIEG ZMNIEJSZENIA ŚREDNICY OTOCZKI SUTKA?

Zabieg polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru tkanki otoczki sutka. Cięcie przeprowadzane jest w obrębie otoczki, tak, aby powstałe blizny z czasem stały się niewidoczne. Zabieg trwa około 1 godziny i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

JAKI DŁUGO TRWA REKONWALESCENCJA PO ZABIEGU?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, pacjent bezpośrednio po zabiegu wraca do domu. Tydzień od zabiegu zdejmowane są szwy. Nie zaleca się uprawiania sportów do miesiąca czasu.

 

REKONWALESCENCJA

Rekonwalescencja po zmniejszeniu otoczek piersiowych zajmuje najczęściej kilka dni, w 1 lub 2 dniu zostanie zdjęty opatrunek. Szwy usuwane będą po około 14 dniach po zabiegu.

Kąpiel pod bieżącą wodą można wziąć 2 dni ustąpieniu wydzieliny z rany. Powrót do pełnej aktywności życiowej następuje najczęściej po upływie 14 – 21 dni od zabiegu, a do ćwiczeń fizycznych po upływie 6-8 tygodni. Blizny po operacji mogą być opalane dopiero po upływie roku.

Do czasu wygojenia rany należy dbać o jej higienę według zaleceń podanych przez personel medyczny. Nie należy leżeć  na ranie, przebywać w pozycjach powodujących ucisk rany, prowadzić samodzielnych zabiegów naruszających ciągłość naskórka pokrywającego ranę. W przypadku zamoczenia /zabrudzenia rany należy ją przemyć preparatem antyseptycznym. Po około 4 tygodniach od wygojenia się ran należy zacząć stosować żele silikonowe lub opatrunki uciskowe celem zapobiegania przerastaniu blizn.

Przez pierwszych kilka dni po operacji mogą pojawiać się różnego stopnia dolegliwości bólowe. Teoretycznie mogą występować obrzęk oraz zasinienie sutków, jednakże są to zjawiska rzadkie. Jeżeli jednak takowe problemy wystąpią, to zazwyczaj utrzymują się nie dłużej niż przez kilka dób po zabiegu.

 
 

 

PRZEBIEG ZABIEGU

Na samym początku wykonywana jest dokumentacja fotograficzna, dzięki której pacjentka będzie mogła porównać wygląd swoich piersi przed i już po przeprowadzeniu zabiegu. W obrębie brodawek nanoszone są specjalne oznaczenia, którymi lekarz posługuje się już podczas zabiegu – zaznaczane są miejsca, w których będą wykonywane cięcia, a także wykreślany jest kształt, jaki mają mieć otoczki sutkowe już po przeprowadzeniu operacji.

Następnie lekarz podaje znieczulenie miejscowe – bardzo istotne bowiem jest to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek dyskomfortu u pacjentki. Po upewnieniu się, że pacjentka nie będzie odczuwała bodźców bólowych, lekarz przystępuje do zasadniczego etapu procedury.

W przypadku zmniejszania otoczek sutkowych chirurgiczne cięcia wykonywane są w obrębie samych otoczek sutkowych – zwykle nacięcie wykonywane jest dookoła otoczki sutkowej oraz bezpośrednio w jej obrębie.

Pozostające w obrębie piersi struktury otoczki są następnie zacieśniane, a później zakładany jest koncentryczny (okrągły) szew. Zastosowane do zamknięcia rany mogą być zarówno szwy wchłanialne, jak i struktury nieulegające samoistnemu rozkładowi – w przypadku zastosowania drugiego z wymienionych rodzajów szwów, po kilku dniach od zabiegu, zgodnie z decyzją chirurga, są one usuwane z tkanek piersi.

Cała operacja zmniejszenia otoczek sutkowych zajmuje tak naprawdę niezbyt długi czas – wystarczające do jej przeprowadzenia jest około 30-60 minut.

Po zabiegu, tego samego dnia, pacjentka opuszcza klinikę.

EFEKTY ZABIEGU

Największą korzyścią przebycia zabiegu zmniejszenia otoczek sutkowych jest poprawa zadowolenia pacjentki z wyglądu jej piersi. Efekt operacji widoczny jest bezpośrednio po jej przebyciu i polega na doprowadzeniu do oczekiwanego przez pacjentkę rozmiaru jej otoczek sutkowych.

Dzięki redukcji wielkości otoczek sutkowych pacjentka może stawać się po prostu bardziej pewna siebie. Przy analizie zalet omawianej procedury warto wziąć pod uwagę to, że cechuje się ona niewielką inwazyjnością – wystarczające do jej przebycia jest znieczulenie miejscowe, dodatkowo sam zabieg nie zajmuje wiele czasu.

Przez kilka pierwszych dni po zabiegu w obrębie otoczek sutkowych może występować obrzęk, dlatego też ostateczne efekty operacji można oceniać po upływie około tygodnia od przebycia zabiegu.

mkd-team-image
Dr n. med. Łukasz Warchoł
Chirurg plastyczny
mkd-team-image
Lek. Mariusz Zagajewski
Chirurg plastyczny
Usługa Cena Informacja
Konsultacja chirurga plastycznego   250 zł  
Zmniejszenie otoczek sutkowych  4500  zł  zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym
Kontrole po zabiegowe   w cenie operacji