a

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
660 033 099

recepcja.jozefow@prestigemedical.pl
Marszałka Józefa Piłsdudskiego 120a

Ostatnie wpisy

Znajdź nas!
Józefa Piłsudskiego 120A

05-420 Józefów

Pon - Pt 9:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

 

Usunięcie kępek żółtych

Prestige Medical  >  Usługi  >  Usunięcie kępek żółtych

XANTHELASMA

Kępki żółte (xanthelasma) to zmiany skórne pojawiające się na powiekach, najczęściej w okolicach wewnętrznego kąta oka. Przybierają postać małych, żółtawych plamek, które z czasem rosną i przekształcają się w nieestetyczne grudki.

PRZYCZYNY POWASTANIA KĘPĘK ŻÓŁTYCH

Przyczyną rozwoju kępek żółtych (żółtaków) są zachodzące w organizmie zmiany metaboliczne, skutkujące odkładaniem się złogów cholesterolu w powierzchniowych warstwach skóry. Gromadzące się lipidy są pochłaniane przez makrofagi, czyli komórki układu odpornościowego. Zmagazynowany w obrębie makrofagów cholesterol przyjmuje postać tzw. komórek piankowatych, odpowiadających za kliniczny obraz kępek żółtych. Przyjmują one postać miękkich, żółtawych, lekko wypukłych guzków o zróżnicowanym kształcie i rozmiarach. Najczęściej pojawiają się na powierzchni powiek górnych, w pobliżu przyśrodkowego (wewnętrznego) kąta oka. Niekiedy występują w obrębie stawu łokciowego lub kolanowego, na rękach, stopach i w okolicy pośladków. Nieleczone wykazują tendencję do rozrastania i zlewania się ze sobą. Wystąpienie dużej liczby kępek żółtych określa się mianem żółtakowatości (ksanomatozy).

Występowanie kępek żółtych jest dość wyraźnie skorelowane z wiekiem i płcią – problem dotyczy najczęściej kobiet pomiędzy 40 a 50 rokiem życia.

Rozpoznanie zmian opiera się głównie na ich obejrzeniu przez lekarza – są one bardzo charakterystyczne. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości może zostać pobrany wycinek do badania histopatologicznego.

 

USUWANIE KĘPĘK ŻÓŁTYCH

Zmiany mogą być z powodzeniem leczone chirurgicznie. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu zmiana badana jest histopatologicznie.
Po usunięciu zmiany chirurg zeszywa skórę powiek bardzo cienkim szwem w celu zapewnienia dyskretnej lub niewidocznej blizny.

Należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia niewielkich zasinień i obrzęków ustępujących w czasie 3-7 dni. Zabieg trwa od 30-60 minut.

Po zabiegu pacjent może udać się do domu.
Powrót do pracy możliwy jest następnego dnia o ile nie występuje skłonność do zasinień/ obrzęków – co w określonych sytuacjach może nieco wydłużyć rekonwalescencję.

CENA ZABIEGU

Zarezerwuj wizytę

INNE ZABIEGI CHIRURGII POWIEK WYKONYWANE W PRESTIGE MEDICAL

  • korekcja podwiniętej powieki (entropion)
  • plastyka powiek (blepharoplastyka)
  • usunięcie gradówki
  • usunięcie brodawek
  • usunięcie cyst
  • usunięcie torbieli powiek
  • usunięcie włókniaków
  • usunięcie rógu skórnego
  • usunięcie znamion skórno-naskórkowych
  • usunięcie prosaków

Usunięte zmiany badane są histopatologicznie w certyfikownanej pracowni histopatologicznej.

NASZ ZESPÓŁ

mkd-team-image
Lek. Mariusz Zagajewski
Chirurg plastyczny
mkd-team-image
lek. Rafał Woś
Okulista