a

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
660 033 099

recepcja.jozefow@prestigemedical.pl
Marszałka Józefa Piłsdudskiego 120a

Ostatnie wpisy

Znajdź nas!
Józefa Piłsudskiego 120A

05-420 Józefów

Pon - Pt 9:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

 

Plastyka podniebienia miękkiego

Prestige Medical  >  Usługi  >  Plastyka podniebienia miękkiego
Chrapanie to powszechny problem, który dotyka zdecydowaną większość osób. Bardzo często również ta przypadłość jest bagatelizowana, a przecież to może by objaw poważnej choroby – bezdechu sennego.
Badania pokazują, że co czwarty mężczyzna i co dwudziesta kobieta. W wieku 60. lat chrapie już 60% mężczyzn i 40% kobiet. Szacuje się, że chrapie aż 8 milionów Polaków!
Chrapanie może być objawem zaburzeń podczas snu, nieleczone może doprowadzić do bezdechów sennych. Te z kolei powodują niedotlenienie, co prowadzić może do cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zawału serca czy nawet udaru mózgu.
Jeśli jesteś zmęczony, mimo tego, że niedawno wstałeś czy cierpisz na bole głowy to może być początek bezdechów sennych.

MAŁOINWAZYJNE LECZENIE ZABIEGOWE

Najskuteczniejszą metodą leczenia chrapania oraz łagodnej i umiarkowanej postaci bezdechu sennego jest plastyka podniebienia, języczka oraz małżowin nosowych, najlepiej przy wykorzystaniu radiochirurgii.

Do radiochirurgii w Prestige Medical wykorzystujemy wielofunkcyjny nowoczesny generator fal radiowych z rozbudowanymi funkcjami, które znacznie podnoszą precyzję zabiegów, bezpieczeństwo zarówno Pacjenta i lekarza oraz skuteczność leczenia.

NA CZYM POLEGA ZABIEG

Operacja polega na zmniejszeniu objętości, skróceniu i usztywnieniu podniebienia miękkiego w leczeniu chrapania poprzez zastosowanie metody chirurgii radiofalowej (RF).

Po podaniu znieczulenia, w tkanki poddane zabiegowi kilkukrotnie wprowadzana jest niewielkich rozmiarów tzw. elektroda bipolarna, Generuje ona fale elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej. Pod ich wpływem w obszarze poddawanym zabiegowi dochodzi do przejściowego wzrostu temperatury (zwykle do około 80 stopni Celsjusza). Efektem jest wywołanie koagulacji oraz jałowego stanu zapalnego.

Już w trakcie zabiegu dochodzi do pewnego stopnia obkurczenia się tkanek, jednak pełny efekt uzyskiwany jest wtedy, kiedy z czasem dojdzie do wystąpienia, a następnie do zakończenia procesów włóknienia i gojenia tkanek (do około 2 miesięcy).

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg plastyki podniebienia zawsze poprzedzony jest konsultacją z lekarzem, który poprosi o wcześniejsze wykonanie badań laboratoryjnych.

przebieg zabieu

Leczenie polega na wprowadzeniu w podniebienie lub małżowiny nosowe elektrod oraz doprowadzeniu do bipolarnej stymulacji tkanek falami o częstotliwości radiowej w temperaturze ok. 80-100ºC. Efektem tego zabiegu jest powstanie blizn, które prowadzą do usztywnienia podniebienia i obkurczenia małżowin.

Elektrody muszą być umieszczone dokładnie pod śluzówką podniebienia miękkiego. W przypadku, gdy mamy do czynienia z nadmiarem tkanek łuków podniebiennych, czy przedłużonym języczkiem należy wykonać elektrodą tnącą zabieg plastyczny, który ma na celu redukcję objętości tych tkanek.

Sam zabieg trwa około 30-40 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Cena zabiegu

Konsultacja 200 zł
Plastyka podniebienia miękkiego 2500 zł

rekonwalescencja skrócona do minimum

Pacjent po przebyciu zabiegu plastyki podniebienia może wrócić do domu.

Po zabiegu pacjent powinien przez 7 dni unikać alkoholu, bardzo gorących napojów, pikantnych i kwaśnych potraw, a także zrezygnować ze spożywania produktów, które mogłyby podrażnić struktury jamy ustnej (np. słone przekąski czy inne pokarmy o dużej twardości).

Po zabiegu przez co najmniej 7 dni powinno unikać się wysiłku fizycznego, a także wstrzymać się od korzystania z sauny czy z gorących kąpieli.

Po zabiegu występować mogą pewne dolegliwości (takie jak ból czy dyskomfort w obrębie obszaru poddawanego zabiegowi), jednak nie utrzymują się one przez dłuższy czas – uznaje się, że ustępują one w ciągu około tygodnia.

mkd-team-image
lek. Tomasz Wójtowicz
Otolaryngolog