Uvuloplatoplastyka - plastyka podniebienia miękkiego
Problemy z chrapaniem
Małoinwazyjny zabieg
Najskuteczniejszą metodą leczenia chrapania oraz łagodnej i umiarkowanej postaci bezdechu sennego jest plastyka podniebienia, języczka oraz małżowin nosowych.
Na czym polega zabieg
Operacja polega na zmniejszeniu objętości, skróceniu i usztywnieniu podniebienia miękkiego w leczeniu chrapania poprzez zastosowanie metody chirurgii radiofalowej (RF).
Lekarz operujący wykonuje dwa pionowe symetryczne nacięcia podniebienia miękkiego (łuków podniebiennych) przy języczku, a następnie skraca języczek poprzez resekcję, czyli odcięcie jego dystalnej części (przerośniętej końcówki). Dzięki wykonanej procedurze dochodzi do zmniejszenia języczka, jak również niewielkiego skrócenia podniebienia miękkiego.
Po podaniu znieczulenia, w tkanki poddane zabiegowi kilkukrotnie wprowadzana jest niewielkich rozmiarów tzw. elektroda bipolarna, Generuje ona fale elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej. Pod ich wpływem w obszarze poddawanym zabiegowi dochodzi do przejściowego wzrostu temperatury (zwykle do około 80 stopni Celsjusza). Efektem jest wywołanie koagulacji oraz jałowego stanu zapalnego.
Już w trakcie zabiegu dochodzi do pewnego stopnia obkurczenia się tkanek, jednak pełny efekt uzyskiwany jest wtedy, kiedy z czasem dojdzie do wystąpienia, a następnie do zakończenia procesów włóknienia i gojenia tkanek (do około 2 miesięcy).
Przygotowanie do zabiegu
Zabieg plastyki podniebienia zawsze poprzedzony jest konsultacją z lekarzem, który poprosi o wcześniejsze wykonanie badań laboratoryjnych.
Cena zabiegu
rekonwalescencja skrócona do minimum
Pacjent po przebyciu zabiegu plastyki podniebienia może wrócić do domu.
Po zabiegu pacjent powinien przez 7 dni unikać alkoholu, bardzo gorących napojów, pikantnych i kwaśnych potraw, a także zrezygnować ze spożywania produktów, które mogłyby podrażnić struktury jamy ustnej (np. słone przekąski czy inne pokarmy o dużej twardości).
Po zabiegu przez co najmniej 7 dni powinno unikać się wysiłku fizycznego, a także wstrzymać się od korzystania z sauny czy z gorących kąpieli.
Po zabiegu występować mogą pewne dolegliwości (takie jak ból czy dyskomfort w obrębie obszaru poddawanego zabiegowi), jednak nie utrzymują się one przez dłuższy czas – uznaje się, że ustępują one w ciągu około tygodnia.

Sam zabieg trwa około 30-40 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.