a

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
660 033 099

recepcja.jozefow@prestigemedical.pl
Marszałka Józefa Piłsdudskiego 120a

Ostatnie wpisy

Znajdź nas!
Józefa Piłsudskiego 120A

05-420 Józefów

Pon - Pt 9:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

 

Uvuloplatoplastyka – Plastyka podniebienia miękkiego

Prestige Medical  >  Usługi  >  Uvuloplatoplastyka – Plastyka podniebienia miękkiego

Uvuloplatoplastyka - plastyka podniebienia miękkiego

  • uvuloplatoplastyka

    Plastyka podniebienia miękkiego

    Plastyka podniebienia miękkiego i języczka (uvuloplastyka) to zabieg operacyjny proponowany w przypadku chrapania, gdy stwierdzony jest przerost języczka i nadmiernie wiotkie, wydłużone podniebienie miękkie. Takie warunki anatomiczne sprzyjają zapadaniu się struktur podniebienia podczas snu i doprowadzają do przymknięcia cieśni gardzieli, co utrudnia oddychanie i zaburza przepływ powietrza podczas snu, wprowadza tkanki podniebienia w drgania, powodując chrapanie oraz bezdechy senne, skutkujące niedotlenieniem.

Problemy z chrapaniem

Chrapanie to powszechny problem, który dotyka zdecydowaną większość osób. Bardzo często również ta przypadłość jest bagatelizowana, a przecież to może by objaw poważnej choroby – bezdechu sennego. Badania pokazują, że co czwarty mężczyzna i co dwudziesta kobieta. W wieku 60. lat chrapie już 60% mężczyzn i 40% kobiet. Szacuje się, że chrapie aż 8 milionów Polaków! Chrapanie może być objawem zaburzeń podczas snu, nieleczone może doprowadzić do bezdechów sennych. Te z kolei powodują niedotlenienie, co prowadzić może do cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zawału serca czy nawet udaru mózgu. Jeśli jesteś zmęczony, mimo tego, że niedawno wstałeś czy cierpisz na bole głowy to może być początek bezdechów sennych.

Małoinwazyjny zabieg

Najskuteczniejszą metodą leczenia chrapania oraz łagodnej i umiarkowanej postaci bezdechu sennego jest plastyka podniebienia, języczka oraz małżowin nosowych.

 

Na czym polega zabieg

Operacja polega na zmniejszeniu objętości, skróceniu i usztywnieniu podniebienia miękkiego w leczeniu chrapania poprzez zastosowanie metody chirurgii radiofalowej (RF).

Lekarz operujący wykonuje dwa pionowe symetryczne nacięcia podniebienia miękkiego (łuków podniebiennych) przy języczku, a następnie skraca języczek poprzez resekcję, czyli odcięcie jego dystalnej części (przerośniętej końcówki).  Dzięki wykonanej procedurze dochodzi do zmniejszenia języczka, jak również niewielkiego skrócenia podniebienia miękkiego.

Po podaniu znieczulenia, w tkanki poddane zabiegowi kilkukrotnie wprowadzana jest niewielkich rozmiarów tzw. elektroda bipolarna, Generuje ona fale elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej. Pod ich wpływem w obszarze poddawanym zabiegowi dochodzi do przejściowego wzrostu temperatury (zwykle do około 80 stopni Celsjusza). Efektem jest wywołanie koagulacji oraz jałowego stanu zapalnego.

Już w trakcie zabiegu dochodzi do pewnego stopnia obkurczenia się tkanek, jednak pełny efekt uzyskiwany jest wtedy, kiedy z czasem dojdzie do wystąpienia, a następnie do zakończenia procesów włóknienia i gojenia tkanek (do około 2 miesięcy).

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg plastyki podniebienia zawsze poprzedzony jest konsultacją z lekarzem, który poprosi o wcześniejsze wykonanie badań laboratoryjnych.

Cena zabiegu

Konsultacja laryngologiczna 250 zł
Konsultacja laryngologiczna z badaniem nosogardła(fiberoskopia) 350 zł
Badanie endoskopowe(fiberoskopia) 200 zł
Uvuloplatoplastyka(Plastyka podniebienia miękkiego i języczna) 2800 zł
Zarezerwuj wizytę

rekonwalescencja skrócona do minimum

Pacjent po przebyciu zabiegu plastyki podniebienia może wrócić do domu.

Po zabiegu pacjent powinien przez 7 dni unikać alkoholu, bardzo gorących napojów, pikantnych i kwaśnych potraw, a także zrezygnować ze spożywania produktów, które mogłyby podrażnić struktury jamy ustnej (np. słone przekąski czy inne pokarmy o dużej twardości).

Po zabiegu przez co najmniej 7 dni powinno unikać się wysiłku fizycznego, a także wstrzymać się od korzystania z sauny czy z gorących kąpieli.

Po zabiegu występować mogą pewne dolegliwości (takie jak ból czy dyskomfort w obrębie obszaru poddawanego zabiegowi), jednak nie utrzymują się one przez dłuższy czas – uznaje się, że ustępują one w ciągu około tygodnia.

Sam zabieg trwa około 30-40 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.