BADANIA USG
BADANIA USG
wynik i opis od ręki
Badania USG w Prestige Medical wykonuje doświadczony lekarz radiolog. Badanie USG zawsze poprzedza, krótki wywiad z Pacjentem w celu omówienia potrzeby jego wykonania. Badanie USG jest dokładnie omówione, a jeśli wymagana jest konsultacja specjalistyczna lekarz o tym poinformuje. Bardzo ważne, aby do niektórych badań odpowiednio się przygotować. Badanie USG wykonywane jest na najnowszym aparacie USG dzięki czemu obraz jest bardzo dokładny.
CENNIK BADAŃ
USG JAMY BRZUSZNEJ
USG jamy brzusznej to jedno z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych. Wskazaniem do przeprowadzenia tego badania są stwierdzane przez lekarza podczas badania nieprawidłowości oraz dolegliwości bólowe zlokalizowane w obrębie jamy brzusznej.
Na 6 godzin przed badaniem nie spożywaj posiłków.
Należy wypić ok. 1 l wody i powstrzymać się z oddawaniem moczu.
Uwaga! Na godzinę przed badaniem nie pal papierosów.
Badanie USG jest dokładnie omówione, a jeśli wymagana jest konsultacja specjalistyczna lekarz o tym poinformuje. Bardzo ważne, aby do niektórych badań odpowiednio się przygotować. Badanie USG wykonywane jest na najnowszym aparacie USG dzięki czemu obraz jest bardzo dokładny.
Jeżeli masz kłopoty ze wzdęciami poprzedniego dnia nie jedz potraw ciężkostrawnych i surowych. Przy wzdęciach wskazane jest zastosowanie dnia poprzedniego i w dniu badania leków typu Espumisan. Duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie pęcherza moczowego.
Przygotowanie pacjenta do badania ma bardzo znaczący wpływ na jego jakość – lekarz wykonujący USG jest w stanie o wiele więcej zobaczyć, kiedy badany jest odpowiednio przygotowany. W przypadku braku przygotowania można spodziewać się dużych ilości gazów jelitowych, przesłaniających widoczność narządów wewnętrznych. Często otrzymuje się wówczas opis np. „badanie o ograniczonej wartości diagnostycznej, trzustka niewidoczna, przesłonięta przez gazy, wskazane ponowne badanie po przygotowaniu.
USG TARCZYCY
USG tarczycy to badanie diagnostyczne, które pozwala ocenić wielkość gruczołu tarczowego oraz stwierdzić w jego obrębie patologiczne zmiany ogniskowe (torbiele, guzki).
Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania USG tarczycy jest nieprawidłowy poziom badania laboratoryjnego TSH lub powiększenie obwodu szyi, wyczuwalne zmiany w obrębie tarczycy. Jest badaniem uzupełniającym do badań hormonalnych.
Na podstawie USG tarczycy można ocenić rozmiary tarczycy, stan tego narządu oraz jego strukturę. Badanie ultrasonograficzne tarczycy wykonuje się przy podejrzeniu guzków tarczycy lub w celu monitorowaniu już wykrytych zmian. Jest pomocne także w wykrywaniu zmian zapalnych tarczycy, na przykład choroby Hashimoto i pozwala monitorować wywołane tym schorzeniem zmiany.
Badanie to jest bezbolesne i nie wymaga przygotowywania.
USG ŚLINIANEK
DLACZEGO WARTO WYKONAĆ USG ŚLINIANEK?
Badanie USG jest nieinwazyjne i przeważnie bezbolesne. Jest to badanie szeroko dostępne i nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. USG ślinianek pozwala na ocenę wielkości oraz struktury miąższu gruczołów. USG ślinianek może być powtarzane dowolną liczbę razy, bez konieczności zachowywania odstępów pomiędzy kolejnymi badaniami.
WSKAZANIE DO BADANIA
- Długotrwały, utrzymujący się ból w okolicach szyi i żuchwy
- Problemy z przełykaniem śliny
- Powiększone węzły chłonne
- Schorzenia gruczołów ślinowych
- Powiększenie obwodu szyi
- Wyczuwalne guzy.
USG NEREK
USG nerek, czyli badanie ultrasonograficzne będące nieinwazyjną metodą diagnostyczną, wykorzystującą zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwiękowej, pozwalające na uzyskanie obrazu przekroju tego narządu, bywa niezbędne do rozpoznania różnych schorzeń układu moczowego i wskazania kierunku leczenia. Można je wielokrotnie powtarzać, nie obciążając organizmu pacjenta.
USG JĄDER
USG jąder jest badaniem obrazującym stan nie tylko tylko jądra, ale również moszna i najądrza. Pozwala na zdiagnozowanie nowotworów, guzków czy torbieli, a tym samym na szybkie podjęcie leczenia w razie jakichś nieprawidłowości.
Badanie wykonuje się w celu znalezienia przyczyny bólu u pacjenta lub występujących nieprawidłowości, które mogą być związane z jądrami lub najądrzami.
To bezbolesne badanie, które pomaga w szybkim zdiagnozowaniu skrętu jądra albo jego przyczepki. Może być wykonywane u mężczyzny w każdym wieku, gdyż wykorzystuje ultradźwięki do szczegółowego przedstawienia budowy moszny, jądra oraz najądrzy. Badanie trwa zaledwie od kilkunastu do 30 minut, a wynik jest podawany natychmiast. Co więcej, nie wytwarza ono promieniowania rentgenowskiego, które może uszkodzić strukturę jąder.
USG MOŻE BYĆ WYKONYWANE WIELOKROTNIE.
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA.
Do badania USG jąder nie trzeba się przygotowywać w żaden sposób. Przed badaniem USG jąder lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad chorobowy. Pacjent musi powiadomić lekarza o przebytych lub teraźniejszych chorobach przewlekłych, a także wszystkich dolegliwościach.
Wynik badania jest przekazywany pacjentowi bezpośrednio po badaniu, w formie opisu.
USG UKŁADU MOCZOWEGO
USG układu moczowego to badanie nieinwazyjne, w którym narządy ocenia się, umieszczając głowicę na skórze tułowia, po uprzednim zwilżeniu jej żelem do badania. Osoba badana zwykle leży w pozycji zgodnej z instrukcjami badającego lekarza (w trakcie typowego badania na ogół w kilku różnych pozycjach).
Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Wynik otrzymuje się w postaci opisu wyglądu, wielkości i struktury badanych narządów, niekiedy z dołączonymi wydrukami obrazów.