OPERACJA PODWINIĘCIA POWIEKI DOLNEJ
Podwinięcie powieki (łac. entropion palpebrae), polega na odwróceniu brzegu rzęsowego powiek w kierunku worka spojówkowego. Stan ten dotyczy zazwyczaj powieki dolnej. Może dotyczyć jednego lub obojga oczu.
Skuteczne rozwiązanie problemu podwinięcia powieki wymaga specjalistycznej diagnostyki i fachowego doboru metody leczenia. Zespół specjalistów Prestige Medical pomoże Ci uwolnić się od dyskomfortu i problemów zdrowotnych związanych z podwinięciem powieki.
PRZYCZYNY PODWIJANIA POWIEK
Najczęściej podwinięcie powieki związane jest ze starzeniem się narządu wzroku. Powstaje w wyniku zaniku tkanek powieki dolnej, zwłaszcza osłabienia działania mięśni rozwierających szparę powiekową. Procesy inwolucyjne sprawiają, że powieka wiotczeje w wymiarze poziomym, więzadła szpary powiekowej, szczególnie boczne, zmniejszają swoje napięcie, a mięsień okrężny oka uwypukla się ku przodowi.
Entropion może powstawać także na skutek bliznowacenia powiek po urazie, oparzeniu, stanie zapalnym lub zabiegu chirurgicznym. Bliznowacenie jest najpowszechniejszą przyczyną podwinięcia powieki górnej. Z kolei ostre porażenne podwinięcie powiek obserwowane jest najczęściej po chirurgii wewnątrzgałkowej u pacjentów z nierozpoznanymi wcześniej zmianami inwolucyjnymi (takimi, jak przetrwały skurcz mięśnia okrężnego powiek).
Wrodzone podwinięcie powieki stwierdza się przy urodzeniu jako wadę rozwojową. Warto jednak wiedzieć, że wrodzone podwinięcie powieki występuje sporadycznie.
Częstość występowania podwinięcia brzegu rzęsowego powiek narasta wraz z wiekiem. Jest to choroba charakterystyczna dla wieku starczego, która wynika ze zwyrodnienia tkanki elastycznej i włóknistej powiek.
OBJAWY I DOLEGLIOWŚCI ZWIĄZANE Z PODWINIĘCIEM POWIEKI
Podwinięcie brzegu rzęsowego w stronę gałki ocznej powoduje stałe drażnienie spojówki i rogówki, co może doprowadzić do powstawania punktowatych ubytków nabłonka, a w ciężkich przypadkach – do owrzodzenia rogówki i powstawania łuszczki. Do głównych objawów towarzyszących entropionowi należą: ból oka, łzawienie oraz przymglenie widzenia.
W razie wystąpienia objawów związanych z podwinięciem powieki, takich jak zapalenie spojówek i rogówki, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza okulisty. Zastosowanie odpowiednich leków może złagodzić ostre objawy. Użycie plastrów, które mają na celu odwrócenie brzegu podwiniętej powieki dolnej, pozwala z kolei na uzyskanie czasowej ulgi. Trwałą ulgę można uzyskać poprzez leczenie chirurgiczne.
PRZEBIEG KOREKCJI PODWINIĘTEJ POWIEKI
Celem leczenia chirurgicznego jest wywinięcie brzegu powieki dolnej i rzęs na zewnątrz. Można to osiągnąć, stosując różne techniki chirurgiczne, m.in. poprzez założenie szwów rotacyjnych, odtworzenie tarczkowych przyczepów mięśni rozwierających szparę powiekową lub przecięcie tarczki powiekowej z ewentualnym przeszczepem błony śluzowej pobranej z podniebienia twardego. Około 2 – 3 szwy rotacyjne zakłada się na pełną grubość powieki dolnej w odległości 3 mm od brzegu rzęsowego, zachowując między nimi około 3 milimetrów odstępu. Szew zakłada się od dolnego załamka spojówki na zewnątrz, kierując igłę skośnie ku górze.
CENA ZABIEGU
INNE ZABIEGU Z ZAKRESU OKULOPLASTYKI WYKONYWANE W PRESTIGE MEDICAL
- korekcja odwiniętej powieki (ectropion)
- plastyka powiek (blepharoplastyka)
- usunięcie gradówki
- usunięcie kępek żółtych
- usunięcie brodawek
- usunięcie cyst
- usunięcie torbieli powiek
- usunięcie włókniaków
- usunięcie rógu skórnego
- usunięcie znamion skórno-naskórkowych
- usunięcie prosaków
Usunięte zmiany badane są histopatologicznie w certyfikownanej pracowni histopatologicznej.