Problem gigantomastii
Operacja zmniejszenia biustu czyli mammoplastyki polega na odpowiedniej redukcji tkanki tłuszczowej piersi oraz na usunięciu powstałego w wyniku tego działania nadmiaru skóry, tkanki podskórnej oraz części gruczołu piersiowego. Redukcja piersi obejmuje też podniesienie oraz uformowanie ich, dlatego pacjentka może doświadczyć pozytywnych konsekwencji zabiegu nie tylko dla swojego zdrowia, ale i urody.
Przebieg operacji
Po usunięciu części tłuszczu pierś zmniejsza swój rozmiar i kształt. W zależności od ilości tłuszczu lub przerośniętego gruczołu – nadmiar, który występuje zostanie usunięty. W niektórych przypadkach chirurg musi usunąć sutek, po czym przytwierdzić go w innym miejscu wykonując przeszczep fragmentu skóry. Taka sytuacja ma miejsce jedynie w przypadku bardzo dużego rozmiaru piersi.
Operacja zawsze zaczyna się od znieczulenia. Dla komfortu pacjentki przed zabiegiem chirurgicznym podawane są leki. Po przejściu przez wszystkie formalności i proces znieczulenia lekarz zajmie się nacięciem operowanego miejsca.
Efekty redukcji piersi
Zadowolenie pacjentek, które przeszły udaną operację redukcję piersi, jest niezwykle wysokie. Warto podkreślić, że rezultaty takiej operacji są długotrwałe. Wiele kobiet poczuło ogromną ulgę po pomniejszeniu piersi, dzięki czemu ich codzienne życie stało się o wiele bardziej komfortowe. Najważniejsze z korzyści oferowanych przez zabieg pomniejszenia piersi:
- Pacjentki nie odczuwają bólu pleców lub karku po całym dniu spędzonym w pracy
- Rozmiar i pozycja piersi po operacji zostaje o wiele lepiej zsynchronizowana z resztą ciała
- Pragnienia powiązane z aktywnością fizyczną i udziałem w sportach stają się realne po pomniejszeniu piersi
- Po pomniejszeniu piersi pacjentki mogą zasięgnąć stylu ubioru, który niegdyś był dla nich niedostępny
Wymagane badania
- badanie USG piersi (u pacjentek po 40 r.ż. mammografia ) – ważne do 6 mcy przed zabiegiem
- EKG i kwalifikacja internistyczna
- RTG klatki piersiowej (do roku ważne)
- badania krwi (grupa krwi, morfologia, INR, Aptt, mocznik, kreatynina, sód, potas, chlorki)
Asymetria i przerost piersi.
Wskazania do wykonania mammoplastyki mogą być zarówno estetyczne, jak i zdrowotne. Zbyt duże piersi niektórym kobietom poważnie utrudniają życie. U osób z przerostem piersi, czyli gigantomastią, jedna pierś może ważyć nawet 3 kg, czyli ponad 6 razy więcej niż normalnie. Staje się to więc poważnym problemem zdrowotnym, ponieważ mięśnie i skóra klatki piersiowej często zaczynają mieć już problemy z utrzymaniem takiego ciężaru i doprowadza to do poważnego nadwyrężania kręgosłupa, a czasem także do jego zwyrodnienia.
Rekonwalescencja
Podczas okresu gojenia ( koło 7 – 8 dni ) nie wolno rany moczyć i stosować na ranę żadnych kosmetyków. Przez pierwsze 4 tygodnie po redukcji piersi zaleca się noszenie specjalnie dobranego biustonosza przez całą dobę (zdejmujemy tylko do zmiany opatrunku lub kąpieli). Bezwzględny zakaz wysiłku fizycznego, wykonywania cięższych prac domowych, dźwigania powyżej 3 kg, uprawiania sportów, chodzenia do sauny, na basen i opalania.
Przeciwskazania do zabiegu
- ogólny zły stan zdrowia
- zaburzenia krzepliwości krwi
- nieleczone choroby- cukrzyca, zaburzenia hormonalne tarczycy
- rak piersi
- ciążą i karmienie piersią
- uczulenie na leki znieczulające
- choroby tkanki łącznej.
Przez okres 3 miesięcy przed operacją nie można m.in. stosować antykoncepcji hormonalnej oraz leków antykoagulacyjnych, które mogą powodować nadmierne krwawienie podczas operacji.
Konsultacja przed zabiegiem
Podczas pierwszej konsultacji chirurg plastyczny najpierw upewnia się czy stan zdrowia Pacjentki jest dobry. Zostanie omówiona procedura całego zabiegu oraz okresu rekonwalescencji. Zanim będzie można przystąpić do operacji, wykonywane są także dokładne pomiary wzrostu, wagi, kształtu klatki piersiowej oraz umiejscowienia piersi, które umożliwiają dokładne zaplanowanie operacji oraz przedstawienie pacjentce oczekiwanych jej efektów. W trakcie wizyty pacjentka otrzymuje także od lekarza serię zaleceń, których musi się stosować przed wykonaniem zabiegu. Termin operacji ustalany jest indywidualnie po dostarczeniu badań oraz wykluczeniu wszelkich przeciwskazań. Dokładamy wszelkich starań, aby na etapie rozmowy z pacjentką poznać jej oczekiwania i przedstawić najlepsze rozwiązania, dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Dla kogo jest ten zabieg?
Oto kilka przypadków, w których pacjentka z dużym biustem powinna rozważyć zabieg zmniejszenia piersi:
- Bóle pleców spowodowane nieproporcjonalnie dużym biustem
- Obolałe ramiona i szyja
- Podrażnienia skóry spowodowane zbyt ciężkimi piersiami
- Podrażnienia skóry spowodowane przeciążonymi ramiączkami od biustonosza
- Otarcia skóry
- Brak możliwości uczestniczenia w aktywności fizycznej i różnych sportach z uwagi na zbyt duży biust
- Mentalne problemy spowodowane brakiem akceptacji swojego ciała
Cennik usług:
Czas trwania operacji : cała procedura trwa 3 h
Znieczulenie: ogólne
Zdjęcie szwów : szwy usuwane są miedzy 7 a 14 dobą po zabiegu
Wizyta kontrolna : 1 doba po zabiegu, 3 doba po zabiegu , 3 miesiące po zabiegu
Okres rekonwalescencji: 14 dni
Pobyt w klinice: 1 doba
ZESPÓŁ OPERUJĄCY :