a

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
660 033 099

recepcja.jozefow@prestigemedical.pl
Marszałka Józefa Piłsdudskiego 120a

Ostatnie wpisy

Znajdź nas!
Józefa Piłsudskiego 120A

05-420 Józefów

Pon - Pt 9:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

 

Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego

Prestige Medical  >  Usługi  >  Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego
  •  

    Przerost gruczołu piersiowego – wstydliwy problem mężczyzn

     
    Ginekomastia to przypadłość natury hormonalnej. Jest to wstydliwy problemem, z którym można jednak skutecznie walczyć.  Występuje u około 30-40 % dorosłych mężczyzn i jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach chirurgii plastycznej. Objawia się jedno lub obustronnym zwiększeniem gruczołu piersiowego, które często przejawia się bólem i twardnieniem tych miejsc.

Leczenie ginekomastii

Zabieg leczenia ginekomastii przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, przez chirurga plastycznego. W zależności od powodu na jaki cierpi mężczyzna przerost gruczołu piersiowego lub nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy piersi wykonywane są zabiegi:

  • liposukcji – to zabieg pozwalający pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej zarówno w przypadku ginekomastii, jak i lipomastii;
  • resekcji gruczołu piersiowego u mężczyzny – celem zabiegu jest niemal całkowite wycięcie tkanki gruczołu piersiowego wraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej; jeśli mężczyzna ma duże gruczoły, może zachodzić konieczność redukcji skóry; zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Podczas zabiegu usuwa się tkankę tłuszczową oraz tkankę gruczołową piersi, dzięki czemu uzyskuje się jędrną i prawidłowo uformowaną klatkę piersiową. Zabieg trwa około 90 – 240 minut w zależności od zakresu procedury. Po operacji pacjent spędza w szpitalu maksymalnie dwie doby.

Przebieg operacji

Przebieg operacji różni się w zależności od stopnia dolegliwości i ilości tkanki tłuszczowej. Pacjent z ginekomastią I-II stopnia czyli stosunkowo niewielkim gruczołem może mieć wycięty gruczoł poprzez małe cięcie (ok. 2 cm) na dolnej granicy otoczki brodawki sutkowej. Może być konieczna również liposukcja. W przypadku ginekomastii stopnia III z dużym gruczołem i nadmiarem skóry, w zależności od techniki operacyjnej blizna może być dookoła brodawki sutkowej oraz w fałdzie podsutkowym lub w kształcie odwróconej litery „T” bądź kotwicy.

Odzyskaj pewność siebie

Ginekomastia gruczołowa jest stanem chorobowym, przednowotworowym, wymagającym leczenia chirurgicznego polegającego na wycięciu gruczołu. Zabieg ginekomastii jest operacją wykonywaną w celu usunięcia tych zmian i odtworzenia prawidłowego wyglądu klatki piersiowej. Wizualnie przekłada się to na lepszy wygląd klatki piersiowej. Z profilu staje się ona płaska, piersi uniesione, a nadmiar tłuszczu (jeśli konieczna jest również liposukcja) znika). Ginekomastia u mężczyzn wpływa również pozytywnie na ich pewność siebie i psychiczne samopoczucie.

Przeciwskazania do wykonania procedury

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest otyłość, nadużywanie alkoholu i stosowanie anabolików. Przed przejściem operacji należy z nich bezwzględnie zrezygnować.

  • skazy naczyniowe,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
  • ropne infekcje skóry i śluzówek.

Wymagane badania

Grupa krwi, morfologia, INR, Aptt, antygen HbS i przeciwciała anty HCV, sód, potas, (ważne do 2 tygodni), EKG i kwalifikacja internisty do zabiegu w znieczuleniu ogólnym, RTG klatki piersiowej (ważne rok), USG piersi, konsultacja specjalisty endokrynologa oraz urologa.

Konsultacja przed zabiegiem

Zabieg ginekomastii poprzedza konsultacja chirurga plastycznego, w trakcie której lekarz przeprowadza wywiad medyczny, określa stopień i rodzaj przerostu (tłuszczowy, gruczołowy) omawia plan przebiegu zabiegu, przekazuje informację o umiejscowieniu ewentualnych blizn, nakreśla możliwe do osiągnięcia efekty oraz podaje, listę niezbędnych do wykonania przed zabiegiem, badań. Przed podjęciem leczenia ginekomastii, należy  jednak znaleźć przyczyny leżące u podłoża problemu. Dlatego też, wykonanie prostych badań może dać odpowiedź na pytanie o to, jakie jest źródło przypadłości. Lekarz na pewno zapyta o wszystkie przebyte choroby oraz przyjmowanie leków.  Niekiedy będzie zachodzić konieczność wykonania USG lub biopsji.

  • przed wykonaniem zabiegu należy wykonać badania laboratoryjne zlecone przez lekarza i USG piersi,
  • stosowane jest znieczulenie ogólne,
  • po zabiegu zalecane jest noszenie ubranka uciskowego,
  • po zabiegu ginekomastii rzekomej zalecane jest wykonanie serii masaży.

cena operacji

Konsultacja chirurga plastycznego 250 zł
Ginekomastia III stopnia (ew. z liposukcją)(Usunięcie tkanki gruczołu piersiowego (w znieczuleniu ogólnym)) 19 000 - 25 000 zł
Ginekomastia I i II stopnia(Usunięcie tkanki gruczołu piersiowego (w znieczuleniu miejscowym)) 5 000 zł
Zarezerwuj wizytę

Rekonwalescencja

Rany po operacji goją się mniej więcej od 7 do 10 dni. Pełny powrót do normalnej aktywności życiowej następuje po 6-8 tygodniach. Do tego czasu należy nosić specjalny pas uciskowy na klatce piersiowej. Należy całkowicie powstrzymać się od aktywności fizycznej, pływania w basenie, sauny i opalania. Nie kiedy po zabiegu ginekomastii chirurg może zlecić wykonanie serii masaży.

ZESPÓŁ OPERUJĄCY :

mkd-team-image
Dr n. med. Łukasz Warchoł
Chirurg plastyczny