CZY TO GRADÓWKA?
Gradówka to usytuowany na górnej lub dolnej powiece nieduży guzek wypełniony ropno-krwistą masą, który sam w sobie nie jest szczególnie bolesny, jednak jego twardość i usytuowanie powodują dyskomfort, ucisk na gałkę oczną, zaczerwienienie i obrzęk.
Jest to jedna z najczęstszych chorób dotykających skóry okolic oka.
NIE BAGATELIZUJ JEJ
Gradówka powstaje na skutek przewlekłego zapalenia gruczołu tarczkowego (gruczoł łojowy Meiboma), przez co zamknięciu ulegają przewody odprowadzające wydzielinę z gruczołu, co z kolei prowadzi do otorbienia i rozdęcia jego ścianek. Powodem może być zakażenie gronkowcem, niewyleczony, nawracający jęczmień zewnętrzny powieki, trądzik. Zwlekanie z podjęciem leczenia może spowodować astygmatyzm poprzez ciągły ucisk gradówki na rogówkę.
Ponadto nawracająca w tym samym miejscu gradówka niekiedy może być spowodowana obecnością zmian nowotworowych komórek łojowych. Warto to sprawdzić – nie bagatelizować.
Duże grudki, które rosną na Twoim oku, mogą ograniczać Ci pole widzenia, a nawet uciskać na rogówkę, przez co możesz gorzej widzieć. Taka zmiana może powodować astygmatyzm.
JAK PRZEBIEGA ZABIEG
Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Operacja polega na nacięciu gradówki i otwarciu jej od strony spojówki powieki w części tarczkowej. Następnie usuwana jest zawartość ropnia, dezynfekcja i zamknięcie cienkim szwem.
Zabieg trwa od 25-45 minut. Rekonwalescencja od 3-5 dni.
Pacjent otrzymuje precyzyjne zalecenia od lekarza wykonującego zabieg. Poza przemywaniem środkiem do dezynfekcji śluzówek stosujemy leki p/zapalne i antybiotyki ogólnie i miejscowo.
Na chirurgiczne usunięcie gradówki warto umówić się do Prestige Medical Józefów, gdzie doświadczona spejclistka okulistyki wykonają zabieg w warunkach ambulatoryjnych .
CENA ZABIEGU
JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ PRZED PONOWNYM WYSTĄPIENIEM GRADÓWKI
Profilaktyka nawrotów choroby wiąże się z przestrzeganiem zasad związanych z higieną okolic oczu. W sytuacji wystąpienia najmniejszego stanu zapalnego należy codziennie rozgrzewać powieki za pomocą okładów o wysokiej, ale nie szkodliwej temperaturze co upłynnia zalegającą wydzielinę gruczołów tarczkowych. Zaleca się delikatny masaż powiek i lekki ich ucisk w kierunku ujścia gruczołów. Wskazane jest oczyszczanie brzegów powiek czystymi jednorazowymi chusteczkami.