najsilniejsza metoda
Rozstępy to wrzecionowate pasma pojawiające się najczęściej na skórze brzucha, ud, pośladków oraz piersi. U osób uprawiających intensywnie sporty siłowe występują głównie na wewnętrznej stronie ramion, klatce piersiowej, barkach i wewnętrznej stronie ud.
Rozstępy są rodzajem blizn, które powstają w warstwie skóry właściwej. Ich pojawianie spowodowane jest nieprawidłowym działaniem białek odpowiedzialnych za elastyczność, sprężystość i jędrność skóry – elastyny i kolagenu. Włókno kolagenowe rozrywa się, a na naszym ciele pojawiają się widoczne pasma.
Leczenie rozstępów wymaga dużej cierpliwości i determinacji, ponieważ ich zredukowanie jest bardzo trudne.
Najnowszymi urządzeniami pozwalającymi niwelować te i wiele innych zmian są lasery frakcyjne CO2.
Działaniu lasera frakcyjnego poddany jest tylko fragment powierzchni leczonej skóry, powodując mikroskopijne strefy uszkodzeń, między którymi znajdują się obszary nienaruszonej skóry. Na skórze widoczna jest „siatka” punktów, które odpowiadają miejscu działania lasera.
ablacyjny laser frakcyjny
W Prestige Medical doktor Iwona Kulesza terapie redukujące rozstępy przeprowadza za pomocą najnowocześniejszej technologii laserowej – laserem frakcyjnym ablacyjnym CO2. Co to oznacza dla Twojej skóry?
Laser ablacyjny działa zarówno wewnątrz skóry, jak i na jej powierzchni. Światło ablacyjnego lasera frakcyjnego wnika w skórę, gdzie następnie jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę. Dochodzi do jej błyskawicznego podgrzania do bardzo wysokiej temperatury, a następnie odparowania (ablacji), a wraz z nią tkanki, w której się znajdowała. Mówiąc wprost, skóra jest w ten sposób wypalana. Bardzo ważne jest to, że nie uszkadza się w ten sposób cała powierzchnia skóry. Odpowiednia budowa urządzenia powoduje, że w tkance powstają równomiernie rozmieszczone mikroskopijne ubytki wyglądające jak dziurki.
Co daje nam tak silne uszkodzenie skóry? Tym sposobem możemy nakłonić organizm do samoczynnej odbudowy i regeneracji. Reakcja fototermiczna powoduje zwiększenie aktywności białek szoku cieplnego (HSP), które są jednymi z najsilniejszych aktywatorów naprawy. To one, odpowiednio stymulowane, powodują, że zaczynają być produkowane kolagen i elastyna, odpowiedzialne za odpowiednie napięcie, elastyczność i grubość skóry. Charakterystycznym efektem zabiegów wykonywanych tego typu laserem jest złuszczanie się skóry, dające efekt mocnego odświeżenia.
czy laser co2 rozwiąże twój problem?
Technologia lasera CO2 świetnie niweluje rozstępy nawet z najdelikatniejszych miejsc , jak piersi czy brzuch, ale również radzi sobie z większymi obszarami ud czy pleców.
Poniższa lista to najczęstsze wskazania do terapii laserem frakcyjnym CO2 :
- spłycenie blizn chirurgicznych, pooperacyjnych, powypadkowych, po oparzeniach, rozstępy,
- usuwanie blizn potrądzikowych,
- zmarszczki na twarzy, zarówno mimiczne, jak i utrwalone,
- rozszerzone pory,
- odmładzanie dłoni,
- wiotka skóra (brzuch, ramiona), pociążowa wiotkość skóry.
przebieg zabiegu
Podczas zabiegu usuwania rozstępów za pomocą wiązki lasera usuwa się cienkie warstwy skóry wokół rozstępów. Usuwanie rozstępów laserem daje lepsze rezultaty niż wycinanie chorej skóry, gdyż światło lasera zaburza molekularne wiązania w tkance, co prowadzi do jej ablacji. Skóra po zabiegu usuwania rozstępów szybko się goi, a w miejscu usuniętych warstw skóry tworzą się nowe – zdrowe.
Obszar zabiegowy znieczula się nasiękowo lignokainą lub za pomocą kremu zawierającego substancje znieczulające.
Czas trwania procedury waha się w zależności od rozległości i lokalizacji zmian (od 15 do 60 minut).
przygotowanie do zabiegu
Zabieg poprzedzony jest konsultacją, podczas której przeprowadzamy wywiad medyczny, dokonujemy kwalifikacji do zabiegu oraz przedstawiamy plan terapii.
Skóra nie może być opalona. Nie wolno również stosować preparatów zawierających w swoim składzie substancje o działaniu fotouczulającym, m.in, antybiotyki, sterydy, antydepresanty oraz substancje ziołowe.
efekty i częstotliwość zabiegowa
Efekty zabiegu laserowego są widoczne już po pierwszym zabiegu. W zależności od rodzaju oraz lokalizacji blizn może być konieczne wykonanie serii zabiegów. Najczęstszy schemat to 2-4 procedury w odstępach 4-6 tygodni.
skóra po zabiegu
Po zabiegu, przez około 2-3 godziny pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe podobne do skutków oparzenia. Miejsce zastosowania lasera frakcyjnego jest czerwone, a skóra wygląda na mocno podrażnioną. Czasami może wystąpić obrzęk.
Mniej więcej po sześciu dniach od zabiegu rumień znika.
cena zabiegu
zalecenia po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu zaleca się stosowanie kremu regenerującego do skóry uszkodzonej.
Ze względu na fakt, iż możliwym powikłaniem po zabiegu może być zakażenie bakteryjne, najlepiej zmienić pościel, ograniczyć dotykanie obszaru zabiegowego.
Higiena obszaru poddanego zabiegowi.
rekonwalescencja
Okres rekonwalescencji wynosi 5-7 dni. Zalecane jest wyłączenie z prazy zawodowej.
przeciwwskazania
- ciąża, laktacja,
- skłonność do tworzenia keloidów (bliznowców),
- leki immunosupresyjne,
- stosowanie leków światłouczulających (odstawić 10 dni przed zabiegiem) i pochodnych wit. A,
- zioła: dziurawiec, nagietek,
- kosmetyki z retinolem (pochodnej witaminy A),
- otwarta rana na skórze w obszarze zabiegu,
- choroba nowotworowa skóry,
- aktywna opryszczka.
NASZ ZESPÓŁ