a

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
660 033 099

recepcja.jozefow@prestigemedical.pl
Marszałka Józefa Piłsdudskiego 120a

Ostatnie wpisy

Znajdź nas!
Józefa Piłsudskiego 120A

05-420 Józefów

Pon - Pt 9:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

 

Operacja plastyczna nosa

Prestige Medical  >  Usługi  >  Operacja plastyczna nosa
 • Rhinoplastyka

   

  Nasz nos ma ogromny wpływ na wygląd twarzy. Dlatego też wiele osób nie akceptuje jego kształtu ani wielkości. Często bywa to przyczyną kompleksów.  Niesymetryczny nos zaburza proporcje, wyostrza rysy. Nadaje twarzy niesympatyczny wygląd. Może też być problemem zdrowotnym. Skrzywienie przegrody nosowej może powodować niedotlenienie, senność, chrapanie i  trudności w oddychaniu  Wszystkie te problemy można skutecznie zlikwidować poprzez pełną korektę nosa. Operacja plastyczna nosa to jedna z najbardziej popularnych procedur wykonywanych przed chirurgów plastycznych.

Pełna korekta nosa

W przypadku kiedy  nos jest krzywy, garbaty lub zbyt szeroki, chirurg plastyczny poddaje korekcji część kostną, czyli szkielet nosa. W przypadku poprawy wyglądu samego czubka nosa lekarz skupia się na części chrzęstnej tzw. osteotomią poczwórną. Często zdarza się, że wraz z problemem estetycznym występuje także niedrożność nosa, która sprawia kłopoty z oddychaniem. Zabieg wykonywany jest wówczas wraz z prostowaniem przegrody nosa, co znacznie poprawia komfort pacjenta. Krzywa przegroda przyczynia się do zaburzenia oddychania i upośledzenia drożności nosa dlatego przeprowadza się tzw. pełną korekcję, czyli połączenie wszystkich wymienionych elementów. Dlatego khinoplastykę często łączy się z septoplastyką, prostowaniem przegrody nosowej lub konchoplastyką, plastyką przerośniętych małżowin nosowych.

Elementy przebiegu operacji

Zabieg korekty nosa może składać się z takich elementów jak:

 • Plastyka czubka nosa ( zwężenie )
 • Zmniejszenie słupka nosa
 • Odcięcie i nastawienie przegrody nosa ( septoplastyka )
 • Ścięcie garba i/lub grzbietu nosa
 • Przecięcie i ustawienie stoków, ścian bocznych, nosa (osteotomia poczwórna)
 • Skrócenie grzbietu z podniesieniem czubka.

Postępowanie po zabiegu

 • Przez dobę po operacji pacjent nosi w przewodach nosowych opatrunki, aby zapobiec krwotokowi. Przed wyjściem pacjenta do domu, chirurg usuwa opatrunki.
 • Po 7-10 dniach następuje zdjęcie gipsu i szwów.

Przez kilka pierwszych dni po zabiegu w obrębie twarzy mogą występować obrzęki oraz zasinienia. Pacjent może odczuwać dyskomfort związany z bólem nosa oraz głowy. Po zdjęciu szwów czyli 7 – 10 dni zasinienia powinny zniknąć.

Nos po operacji jest spuchnięty a opuchlizna (szczególnie na jego czubku) może utrzymywać się nawet rok. W trzeciej dobie od operacji zazwyczaj obrzęk jest największy – mogą na skutek tego pojawić się czasowe problemy z oddychaniem przez nos, które nie powinny utrzymywać dłużej niż 3 tygodnie. Ostateczny efekt zabiegu powinno oceniać się mniej więcej po 12 miesiącach.

Przez okres rekonwalescencji należy bezwzględnie unikać sauny i słońca. Przez pierwszy rok od zabiegu nos należy zabezpieczać podczas opalania kremem z wysokim filtrem ochronnym.

Całkowity efekt zabiegu

Okres całkowitej regeneracji trwa do 12 miesięcy — dopiero wówczas można ocenić ostateczny efekt. Im pacjent ma grubszą skórę, tym okres rekonwalescencji będzie dłuższy. Wizytę kontrolną wyznacza się na pół roku po przebytym zabiegu, aby ocenić procesy gojenia.

Rekonwalescencja

Przez okres rekonwalescencji  należy bezwzględnie unikać sauny i słońca – ok. 3 tygodni. Przez pierwszy rok od zabiegu nos należy zabezpieczać podczas opalania kremem z wysokim filtrem ochronnym.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Do wykonania operacji plastycznej nosa dopuszczane są tylko osoby, które są zupełnie zdrowe. Przed operacją niezbędne jest wykonanie szczegółowych badań krwi, EKG serca oraz RTG klatki piersiowej. Jeśli cokolwiek wskazuje na to, że pacjent może być chory operacja zostaje odwołana. Powyższe procedury sprawiają, że każdy, kto decyduje się na zabieg może czuć się bezpiecznie.

Nasi lekarze

Konsultacja przed zabiegiem

Rhinoplastyka wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta i dokładnego zaplanowania zabiegu. Niezwykle istotną kwestią jest rozmowa z pacjentem, poznanie jego oczekiwań oraz przedstawienie możliwych do uzyskania efektów.

Konsultacja z chirurgiem plastycznym służy omówieniu szczegółów leczenie operacyjnego, spodziewanych efektów i często jest konfrontacją pomiędzy możliwościami,
a oczekiwaniami. Bardzo ważna jest również konsultacja z lekarzem anestezjologiem, który odpowiada za bezpieczny i bezbolesny przebieg operacji oraz okresu pooperacyjnego

Operacja plastyczna nosa

Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia ogólnego pacjenta. Zazwyczaj leki podawane są dożylnie lub przez specjalną maskę, przez którą pacjent oddycha. Wyróżniamy wiele technik rhinoplastyki, jednak z uwagi na konieczność wysoce indywidualnego podejścia do każdego pacjenta, ogólnie przyjęte techniki nie zawsze mają zastosowanie. Są dwie techniki operacyjne różniące się inwazyjnością:

 • otwarta – wszystkie nacięcia wykonywane są wewnątrz nosa, w trakcie zabiegu skóra jest odwarstwiana od konstrukcji chrzęstno-kostnej, następnie nos jest kształtowany do pożądanego kształtu. Na końcu skóra jest zakładana z powrotem na nowo ukształtowaną ramę chrzęstno-kostną. Technika ta zapewnia lepszy dostęp do operowanej części, a cały zabieg przeprowadzany jest pod pełną kontrolą wzroku.
 • zamknięta – polega na wykonaniu nacięcia skalpelem w obrębie kolumienki nosa, czyli pasma tkankowego oddzielającego wejście do nozdrzy przednich.

Jeżeli będzie to możliwe chirurg dokona nacięć  w obrębie naturalnych krzywizn nosa, dzięki czemu blizny są praktycznie niewidoczne. Dzięki wykonaniu takiego nacięcia możliwy jest lepszy dostęp do części chrzęstnych oraz kostnych nosa, co umożliwia jego odpowiednie wymodelowanie. W przypadku zbyt dużych nosów, może istnieć konieczność usunięcia niektórych fragmentów części kostnych lub chrzęstnych.

Operacje nosa kończą się szyciem wykonanych cięć, założeniem opatrunków do przewodów nosowych, a także unieruchomieniem nosa za pomocą wąskiej szyny termoplastycznej umieszczonej na grzbiecie nosa. Chroni ona także przed przypadkowymi urazami w okresie pooperacyjnym.

cena operacji

Konsultacja chirurga plastycznego 300 zł
Pełna korekta nosa(plastyka łączona) 15 000 - 20 000 zł
Operacja części chrzęstnej nosa 14 000 zł - 15 000 zł
Operacja części kostnej nosa 13 000 zł - 14 000 zł
Septoplastyka(Korekcja przegrody nosowej) 7 000 zł
*W cenę zabiegów chirurgii plastycznej wliczono koszt:  pierwszej doby pobytu w klinice pod stałą opieką medyczną, wizyty kontrolne, opatrunki, znieczulenie anestezjologiczne.
**Cena zabiegów chirurgii plastycznej nie obejmuje kosztu: ewentualnej kolejnej doby pobytu w klinice, pierwszych  i kolejnych ubranek uciskowych.
***Zabiegi wymagające zadatku w wysokości 20% wartości zabiegu, min. 2000 zł.
*** Rezerwacja terminu konsultacji u chirurga plastycznego Greese – Łyko następuję po wpłaceniu zadatku w wysokości 100 zł.

Czy operacja jest bolesna?

Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Po operacji występuje obrzęk oraz dyskomfort związany z obecnością setonów w przewodach nosowych przez pierwsze 2-3 dni. W przebiegu pooperacyjnym nie ma zwykle konieczności stosowania leków przeciwbólowych.

Czas zabiegu : 2,5 – 3h

Znieczulenie: ogólne

Pobyt w klinice: 1 doba

Zdjęcie szwów : 7 – 10 dzień

Zmiana opatrunku : pierwsza / druga doba

Zdjęcie gipsu : 10 – 14 dzień

Rekonwalescencja: ok. 10 dni

Wskazania

Zasadniczymi wskazaniami do korekty nosa są jego zniekształcenia. Oczywiście chęć ich usunięcia może mieć różne podłoże. Często są to względy typowo estetyczne, ale zdarza się, że operacja nosa może być podyktowana jego nieprawidłowym funkcjonowaniem, które doprowadza do zaburzenia jego czynności wentylacyjnej

Przeciwskazania

Skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża.