USG UKŁADU MOCZOWEGO
SZYBKIE TERMINY, WYNIK OD RĘKI
Jeżeli cierpisz na schorzenia układu moczowego, problemy z prostatą lub jądrami to USG urologiczne jest pierwszym badaniem, które powinieneś wykonać w ramach konsultacji u urologa bądź radiologa.
USG MOŻE BYĆ WYKONYWANE WIELOKROTNIE
USG układu moczowego to badanie nieinwazyjne, w którym narządy ocenia się, umieszczając głowicę na skórze tułowia, po uprzednim zwilżeniu jej żelem do badania. Osoba badana zwykle leży w pozycji zgodnej z instrukcjami badającego lekarza (w trakcie typowego badania na ogół w kilku różnych pozycjach).
Wskazania do wykonywania badania USG układu moczowego:
- nieprawidłowe wyniki ogólnego badania moczu,
- krwiomocz,
- zmiany w moczu (kolor, zapach)
- problemy z oddawanie moczu
- choroby związane z zajęciem układu moczowego przez bakterie,
- bóle brzucha, nadbrzusza,
- bóle okolicy lędźwiowej,
- wyczuwalny guz w jamie brzusznej,
- urazy jamy brzusznej
- podejrzenie i dalsza diagnostyka kamicy moczowej,
- choroby gruczołu krokowego
- upośledzenie czynności nerek,
- nadciśnienie tętnicze,
- torbiele nerki.
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA.
USG układu moczowego wymaga od pacjenta niewielkich przygotowań. Nie jest ono szczególnie skomplikowane, jednak zaleca się kilka dni przed badaniem stosować lekką dietę oraz unikać produktów wzdymających. Dzień przed nim warto również przyjąć leki usuwające z jelit nadmiar gazów, które dostępne są bez recepty. Badanie nie musi być wykonywane na czczo ale warto zjeść niewielki posiłek kilka godzin wcześniej.
Co ważne, przy USG układu moczowego należy wypić około 1,5 litra wody i nie oddawać moczu, przez 2-3 godziny przed badaniem. Dzięki temu pęcherz będzie wypełniony i pozwoli to na dokładniejszą analizę jego kształtu, wielkości czy wykrycie możliwych nieprawidłowości.
Wynik badania jest przekazywany pacjentowi bezpośrednio po badaniu, w formie opisu.
CENNIK USŁUG :
LEKARZE :