Festoons czy malar bags?
Malar Bags to obrzęknięte „poduszki” lub „worki” powstające na skutek przewlekłego zastoju płynu w tkance podskórnej. Występują poniżej dolnej powieki, na granicy z policzkiem. Nadają twarzy niekorzystny, zmęczony wygląd. Jeżeli dominuje komponenta obrzęku – mówimy o klasycznym Malar bags bez zwiotczenia skóry i przemieszczenia mięśnia okrężnego oka. Natomiast jeżeli dodatkowo występuje zwiotczenie skóry i mięśnia okrężnego oka – wtedy jest to już Festoon.
Dlaczego pojawia się problem?
Przyczyny powstawania Malar Bags są często wieloczynnikowe. Poza predyspozycjami genetycznymi ich rozwojowi sprzyjają: ekspozycja na światło UV, palenie tytoniu oraz poziom hormonów – zwłaszcza tarczycy. Początkowo zastoje płynów pojawiają się wyłącznie nad ranem – do ok. godziny po przebudzeniu. Natomiast wraz z upływem czasu zastój ma charakter przewlekły i utrzymuje się stale.
Dokładna przyczyna worków policzkowych jest złożona i często wieloaspektowa. Ogólnie na ich wygląd może wpływać kilka czynników, w tym ekspozycja na słońce, palenie, proces starzenia i genetyka.
Worki policzkowe różnią się od zwykłych worków na powiekach dolnych, ponieważ powstają z powodu strukturalnego problemu w skórze dolnej powieki i okolic policzków. Wynika to z rozluźnienia mięśni twarzy, które pomagają zamknąć powieki (mięsień okrężny), skórę i przedziały tłuszczowe. Tkanki tworzą następnie skoncentrowany luźny obszar, który może ulec pogorszeniu przez zatrzymanie płynów (obrzęk), powodując obrzęk. W związku z tym wielu pacjentów opisuje worki jako gorsze rano, a następnie poprawiające się później w ciągu dnia.
Kiedy worki policzkowe „malar bags” stają się bardziej dotkliwe, mogą powodować festony, które są głównie fałdami skóry, mięśni i tkanek.
Metody Leczenia
W zależności od stopnia zaawansowania zmian, które są oceniane na wizycie konsultacyjnej proponowane są metody leczenia worków policzkowych. Do wyboru mamy metodę najskuteczniejszą chirurgiczną.
Do zabiegu chirurgicznego kwalifikowane są pacjentki ze zmianami Malar Bags lub Festoon o większym nasileniu. W żadnym wypadku nie wykonuje się blefaroplastyki, gdyż na pewno nie pomoże, a nawet może nasilać obrzęki policzkowe.
- Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.
- Trwa on około 90 minut.
W przypadku Malar Bags podczas zabiegu wykonuje się nacięcie ok 1,5 cm, które następnie jest zszywane szwem śródskórnym aby zminimalizować widoczność blizny. Jeżeli zabieg dotyczy usunięcia skóry i zwiotczałego mięśnia – Festoon – długość cięcia jest większa – dochodzi nawet do 6-8 cm.
CENA ZABIEGU
rekonwalescencja
Po zabiegu mogą być widoczne krwiaki, które zwykle ulegają wchłonięciu do 14 dni.
Szwy usuwamy po ok. 7 dniach od zabiegu.
W tym czasie zaleca się ograniczenie wysiłku fizycznego i pracy fizycznej, a także unikania sauny i gorących kąpieli. Pomocne będą chłodne okłady i higiena rany, na którą należy stosować zalecone maści i żele.
Czas powrotu do zdrowia będzie się różnić w zależności od rodzaju wybranej metody i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Obrzęki i siniaki po zabiegu są powszechne, ale powinny ustąpić po tygodniu. Na leczony obszar można nakładać okłady z lodu, a dostępne bez recepty środki przeciwbólowe mogą być stosowane w celu zminimalizowania bólu.
W przypadku pacjentów, którzy przeszli korekcję worków tłuszczowych w połączeniu z innymi zabiegami, takimi jak lifting środkowej części twarzy, czas rekonwalescencji jest często dłuższy.
Niezależnie od wybranej procedury zaleca się unikanie forsownych czynności, takich jak ćwiczenia i podnoszenie ciężarów, aż do zakończenia procesu gojenia. Podczas konsultacji chirurg doradzi najlepszą metodę opieki pooperacyjnej, w zależności od rodzaju leczenia.
zespół operujący