ANGIOLOGIA - LECZENIE CHORÓB NACZYŃ
W przypadku miażdżycy tętnic Twoją uwagę powinny zwrócić:
- bóle nóg, które pojawiają się w dzień – podczas chodzenia i zmuszają do zatrzymania i odpoczynku,
- bóle nocne nóg zmuszające do stosowania leków przeciwbólowych,
- niegojące się owrzodzenie lub rany na stopie lub podudziu.
Niedokrwienie kończyny górnej –
Ma ono podobne objawy z wyjątkiem jednego – gdy zauważysz, że w trakcie pracy ręka „mdleje” – zwłaszcza, gdy pracujesz z ręką uniesioną lub pojawiają się zawroty głowy przy pracy ręką – koniecznie skontaktuj się z angiologiem.
Bardzo groźnym schorzeniem wymagającym pilnego wdrożenia leczenia jest zakrzepica żył głębokich, najczęściej kończyn dolnych. Nie leczona może prowadzić do śmiertelnego powikłania – zatoru płucnego, może też być przyczyną kalectwa.
Niewiele osób wie, że bardzo istotny jest udział lekarza angiologia w leczeniu zaburzeń erekcji. Blisko 50% przypadków zaburzeń erekcji (u pacjentów powyżej 40 roku życia) może mieć przyczynę naczyniową.
Angiologia jest bardzo rozległą specjalizacją pozostającą w związku z takimi dziedzinami jak neurologia, chirurgia naczyniowa, reumatologia, kardiologia, hematologia
Dopiero od niedawna wiemy, że naczynia chorują podobnie jak różne narządy, dlatego angiologia łączy się niemal ze wszystkimi dziedzinami medycyny. Lekarze angiolodzy to rzadka specjalizacja w Polsce. Jest ich zaledwie 160. Natomiast na przewlekłą niewydolność żylną cierpi około 40% polskiego społeczeństwa, czyli aż 15 milionów osób.
Żylaki i „pajączki” są zjawiskiem powszechnym. Większość ludzi nie ma świadomości, że takie dolegliwości jak uczucie ciężkich nóg, obrzęki i ogólny dyskomfort, zwłaszcza pojawiające się wieczorem po ciężkim dniu pracy, mogą być objawem choroby żył.
Naczynia krwionośne mają ogromne znaczenie w niemal każdym schorzeniu, a ich zwężenie wywołujące niedokrwienną chorobę serca jest najpowszechniejszą przyczyną śmierci na świecie. Naczynia są rodzajem przewodów dla krwi, ale odpowiadają także za ciśnienie krwi i temperaturę ciała.