Internista zajmuje się całym procesem leczenia pacjenta, zaczynając od profilaktyki, przez diagnostykę, leczenie, rehabilitację oraz kontrolę stanu zdrowia.
Wiedza internistyczna obejmuje szczegółową znajomość fizjologii i chorób układu: krążenia, pokarmowego, oddechowego, moczowego, wydzielania wewnętrznego, krwiotwórczego, odpornościowego i narządu ruchu. Często myli się pojęcia lekarz internista i lekarz medycyny rodzinnej. Jednak są to dwie odrębne specjalizacje medyczne.
Czym zajmuje się lekarz internista?
Lekarz internista zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób serca i układu krążenia, oddechowego, dokrewnego, pokarmowego, moczowego, krwiotwórczego. Poza tym diagnozuje i leczy cukrzycę oraz jej powikłania, takie jak uszkodzenie narządu wzroku, zespół stopy cukrzycowej, neuropatię, nefropatię czy angiopatię.
Pacjenci zwracają się do niego również z chorobami reumatoidalnymi i szeregiem schorzeń stawów i kości, np. osteoporozą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą zwyrodnieniową stawów i kręgosłupa, zapaleniem wielomięśniowym i skórno-mięśniowym, twardziną układową, toczniem rumieniowatym układowym, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa.