a

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
660 033 099

recepcja.jozefow@prestigemedical.pl
Marszałka Józefa Piłsdudskiego 120a

Ostatnie wpisy

Znajdź nas!
Józefa Piłsudskiego 120A

05-420 Józefów

Pon - Pt 9:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

 

Usuwanie zmian skórnych

Prestige Medical  >  Usługi  >  Usuwanie zmian skórnych

USUWANIE ZMIAN SKÓRNYCH

 • dERMATOCHIRURUGIA

   

  ZNAMIONA, PIEPRZYKI,WŁÓKNIAKI, KASZAKI

   

  Zabieg usuwania zmian skórnych wykonywany jest przez doświadczonego dermatologa, w znieczuleniu miejscowym. Usuwanie zmian skórnych jest nierozerwalnie związane z badaniem histopatologicznym wyciętych zmian. Badanie histopatologiczne polega na mikroskopowym zbadaniu materiału pobranego w czasie usuwania zmian skórnych.

USUWANIE TŁUSZCZAKÓW 

Tłuszczak to zmiana wywodząca się z komórek tkanki tłuszczowej, która zwykle umiejscawia się dość powierzchownie, pod skórą i jest otoczona cienką włóknistą torebką. Tłuszczaki to łagodne nowotwory, które nie ulegają zezłośliwieniu. Najczęściej lokalizują się w obrębie tułowia, szyi, ud, ramion i pach, ale mogą powstać praktycznie w każdym miejscu.
Nie ustalono jednoznacznej przyczyny powstawania tłuszczaków, ale skłonność do tego typu zmian może być rodzinna. W niektórych przypadkach niewielki uraz może przyczynić się do powstania tłuszczaka. Czasami tłuszczaki stają się zauważalne po spadku masy ciała.

Typowe tłuszczaki posiadają następujące cechy:

 • Są przesuwalne względem otaczających tkanek, miękkie i sprężyste
 • Najczęściej są bezbolesne
 • Pozostają długo tej samej wielkości lub rosną bardzo powoli
 • Zwykle głównym objawem i powodem zgłoszenia się do lekarza jest defekt kosmetyczny związany z obecnością tłuszczaka

W większości przypadków tłuszczaki można usuwać ambulatoryjnie. Najpierw lekarz podaje znieczulenie w okolicy tłuszczaka, następnie nacina skórę i głębsze tkanki, wycina zmianę i zamyka operowane miejsce szwami. Po operacji należy dezynfekować ranę i dbać o częste zmienianie opatrunków, by nie doprowadzić do rozwoju infekcji.

 

USUWANIE PIEPRZYKÓW

Pieprzyki to barwnikowe znamiona skórne, które pojawiają się na całym ciele. Jako że nie wszystkie wyglądają estetycznie i mogą przekształcić się w komórki nowotworowe wywołujące czerniaka skóry, wiele osób decyduje się na usuwanie pieprzyków.
Wszystkie niepokojące znamiona barwnikowe powinny być skonsultowane z lekarzem dermatologiem. Na szczególną uwagę zasługują pieprzyki, które:

 • gwałtownie się powiększają
 • mają nierównomierny koloryt.

Ponadto zaleca się usuwać pieprzyki, które wystają ponad powierzchnię skóry i są narażone na stałe drażnienie.

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków jest częstą metodą usuwania znamion barwnikowych. Zabieg chirurgiczny polega na wycięciu pieprzyków – także tych o charakterze złośliwym. Zabieg przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. W przypadku podejrzanej zmiany, wycinek kieruje się na badanie histopatologiczne.

USUWANIE KASZAKÓW

Kaszak to guzowa zmiana skórna w postaci łagodnej torbieli łojowej. Inaczej zwany jest cystą naskórkową. Wygląda jak mały, podskórny guzek. Kaszaki to jedne z najpopularniejszych zmian skórnych, zaliczamy je do nowotworów łagodnych.
Kaszaki pojawiają się najczęściej w młodym wieku, zazwyczaj w 30-40 roku życia. Zdarzają się jednak przypadki rozpoznania u młodych ludzi, którzy mają problemy z trądzikiem – kaszaki to zmiany, które mogą być powiązane z gospodarką hormonalną i to właśnie trądzik może powodować uszkodzenia mieszków włosowych i powstanie cysty. Również w późniejszym wieku może dojść do powstania torbieli łojowych, szczególnie w przypadkach kiedy doszło do uszkodzenia skóry lub kiedy pacjent nie dba należycie o higienę. Kaszaki aż dwukrotnie częściej pojawiają się u mężczyzn niż u kobiet.

Kaszak nie zniknie sam – musi być należycie usunięty. Wszelkie próby samodzielnego pozbycia się cysty mogą doprowadzić w najlepszym razie do jej powiększenia i zakażenia bakteryjnego, w najgorszym – do komplikacji i zezłośliwienia tej łagodnej zazwyczaj zmiany.

Chirurgiczne wycinanie kaszaka odbywa się w gabinecie zabiegowym w znieczuleniu miejscowym.

DERMATOLOGIA W PRESTIGE MEDICAL

W Centrum Medycznym Prestige Medical można skorzystać z pełnego zakresu usług: od konsultacji specjalistycznych, przez zaawansowaną diagnostykę i zabiegi dermatochirurgiczne, po nowoczesną dermatologię estetyczną. Specjalizujemy się w diagnostyce i leczeniu chorób skóry, włosów i paznokci, wykonujemy zabiegi z zakresu usuwania zmian skórnych, wykonujemy na miejscu pobrania diagnostyczne, oferujemy możliwość wykonania zabiegu na pierwszej wizycie dermatologicznej.

EFEKTY ZABIEGÓW

NASI SPECJALIŚCI

mkd-team-image
Lek. Aliaksandr Kuradovets
Lekarz medycyny estetycznej - dermatolog
mkd-team-image
Lek. Olha Melnychuk
Lekarz medycyny estetycznej, dermatolog, neonatolog
mkd-team-image
mkd-team-image
Dr n. med. Łukasz Warchoł
Chirurg plastyczny