a

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
660 033 099

recepcja.jozefow@prestigemedical.pl
Marszałka Józefa Piłsdudskiego 120a

Najnowsze wpisy

Pon - Pt 8:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

Józefa Piłsudskiego 120A

05-420 Józefów

Znajdź nas!
 

Usunięcie stulejki

Prestige Medical  >  Usługi  >  Usunięcie stulejki

Rozwiej swoje obawy i nie zwlekaj z interwencją!

Stulejka jest schorzeniem, dotykającym około 10% mężczyzn. Objawia się zwężeniem napletka, uniemożliwiającym zsunięcie go poza obręb żołędzi. Defekt ten może zostać zdiagnozowany już w wieku ok. 3 lat, jednak ze względu na brak dolegliwości z tym związanych u małego chłopca, często staje się on rzeczywistym problemem dopiero w okresie osiągania dojrzałości płciowej i rozpoczęcia współżycia.

U nastolatka czy dorosłego mężczyzn stulejkę stwierdza się, gdy napletek nie zsuwa się lub zsuwa tylko częściowo z żołędzi. Stulejka może mieć charakter wrodzony lub nabyty, kiedy to została wywołana poprzez stan zapalny napletka czy choroby skóry.

Nieleczona stulejka z czasem objawia się trudnościami w oddawaniu moczu, przez co rozwijają się infekcje, którym towarzyszy ból i pieczenie, moczenie nocne czy bolesna erekcja, a także:

  • predysponuje do zakażenia wenerycznego i utrudnia jego leczenie,
  • bywa przeszkodą w zapłodnieniu,
  • powoduje chroniczne zakażanie partnerki seksualnej,
  • zwiększa ryzyko występowania zmian zastoinowych w wyższych piętrach układu moczowego,
  • może stać się podłożem do rozwoju raka.

Dodatkowo nieleczona stulejka ma u dorosłych mężczyzn tendencję do powiększania się, ponieważ kolejne próby odbywania stosunków płciowych skutkują mikrourazami i pęknięciami skóry napletka, które gojąc się, jeszcze bardziej zwężają jego ujście. Trzeba dodać, że napletka nie wolno odciągać na siłę, ponieważ niesie to niebezpieczeństwo jego uwięźnięcia w rowku zażołędnym, co może skutkować nawet martwicą prącia.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Choć zabieg plastyki napletka jest prosty i krótki wymaga odpowiedniego przygotowania i stosowania się do zaleceń specjalisty.

  • należy poinformować lekarza o wszelkich zażywanych lekach i preparatach dostępnych bez recepty,
  • okolicę poddawaną zabiegowi należy wydepilować,
  • przed operacją stulejki pacjent musi być co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem w pełni zdrowy. Należy wyleczyć wszelkie stany zapalne – ma to znaczenie dla prawidłowego przebiegu rekonwalescencji,
  • lekarz w uzasadnionych przypadkach może zlecić wykonanie podstawowych badań krwi (morfologia, czynniki krzepliwości)

PRZEBIEG ZABIEGU

Cała procedura trwa ok. 60 minut i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym.

Pacjent układa się w pozycji leżącej na plecach.

Plastyka stulejki czy obrzezanie jest zabiegiem, w którym chirurg poszerza ujście otworu napletka. Stosowane metody chirurgicznej redukcji napletka obejmują tradycyjną chirurgię z użyciem skalpela lub noża elektrycznego bez wyraźnej przewagi którejś z metod. Ostateczną decyzję o konkretnej metodzie cięcia podejmuje lekarz w oparciu o wskazania i preferencje pacjenta.

Rodzaj zabiegu jest uzależniony od stopnia zwężenia napletka i może przebiegać jako zabieg plastyki napletka, a w bardziej zaawansowanych przypadkach jako obrzezanie. W trakcie zabiegu lekarz dokonuje podłużnego nacięcia w jednym lub kilku miejscach wzdłuż osi prącia. Odpowiednie uformowanie i zszycie skóry powoduje pożądane poszerzenie napletka. Powstała rana zostaje zeszyta specjalnym szwem używanym w operacjach plastycznych.