a

Komfortowe Centrum Medyczne Prestige Medical oferuje szerokie spektrum usług oraz wyspecjalizowanych lekarzy zdolnych sprostać każdemu wymaganiu.

Zadzwoń do nas!
660 033 099

recepcja.jozefow@prestigemedical.pl
Marszałka Józefa Piłsdudskiego 120a

Ostatnie wpisy

Znajdź nas!
Józefa Piłsudskiego 120A

05-420 Józefów

Pon - Pt 9:00 - 20:00

Sobota 09:00 - 14:00

 

Badanie znamion

Prestige Medical  >  Badanie znamion

Umów się na konsultację

Prestige Medical Józefów
660 033 099

Prestige Medical Płock
730 005 585

Dermatoskopia to badanie znamion (m.in. znamion barwnikowych, czyli pieprzyków) pod powiększeniem, przy użyciu specjalnego sprzętu — dermatoskopu. Dzięki dużej dokładności możliwe jest określenie z dużym prawdopodobieństwem ich łagodnego lub złośliwego charakteru. Jest to metoda badania, która charakteryzuje się wysoką wiarygodnością, a przy tym całkowitą bezbolesnością i bezpieczeństwem, co jest związane z jej nieinwazyjnym charakterem. Badanie dermoskopowe może być wykorzystywane również w diagnostyce różnicowej zmian naczyniowych, takich jak naczyniak włośniczkowy czy ziarniniak naczyniowy, których obraz kliniczny nasuwa podejrzenie czerniaka.

Zarezerwuj wizytę

Badanie znamion

 

 

Badanie dermatoskopowe jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym, nie wymaga żadnej interwencji chirurgicznej i przebiega bez naruszenia ciągłości powłok. Lekarz przykłada aparat (dermatoskop) do skóry. Wcześniej jednak pokrywa okulary specjalnym olejkiem zmniejszającym rozpraszanie i odbijanie światła.
Posiada ono kilku lub kilkunastokrotne powiększenie, a wbudowane oświetlenie boczne (oświetlające oglądaną powierzchnię), pozwala uzyskać “trójwymiarowy obraz” skóry (uwidacznia głębsze struktury oglądanej zmiany).

Dermatoskopia

 

Badanie dermatoskopowe jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym, nie wymaga żadnej interwencji chirurgicznej i przebiega bez naruszenia ciągłości powłok.Lekarz przykłada aparat (dermatoskop) do skóry. Wcześniej jednak pokrywa okulary specjalnym olejkiem zmniejszającym rozpraszanie i odbijanie światła.
Posiada ono kilku lub kilkunastokrotne powiększenie, a wbudowane oświetlenie boczne (oświetlające oglądaną powierzchnię), pozwala uzyskać “trójwymiarowy obraz” skóry (uwidacznia głębsze struktury oglądanej zmiany).

 

 

 

Usługa Cena Informacja
Konsultacja dermatologiczna 250 zł  
Konsultacja dermatologiczna z badaniem dermatoskopem        400 zł       
Badanie dermatoksopem        150 zł           
a

Ocena

W czasie badania dermatoskopowego ocenia się również tak zwane cechy ABCDE.

  • A – Asymetry. Cecha ta służy do oceny całościowego kształtu zmiany. Im bardziej jest on nieregularny i niesymetryczne, tym większe budzi podejrzenie co do potencjalnego złośliwego charakteru zmiany.
  • B – Borders. Polega na ocenie brzegów zmiany, ich kształtu i wyraźności odgraniczenia od skóry niezmienionej. Im bardziej są nieregularne, poszarpane i im mniej wyraźnie odgraniczone od otoczenia, tym większe ryzyko złośliwego charakteru ocenianej zmiany.
  • C – Colour. Ta cecha określa nie tylko samo zabarwienie zmiany, ale także regularność i równomierność rozmieszczenia barwnika w znamieniu. Im większa nierównomierność i nieregularność, tym większe prawdopodobieństwo potencjalnej złośliwości.
  • D – Diameter. W tym punkcie oceniana jest wielkość zmiany, ale także jej ewolucja i dynamika. Za podejrzane uważa się zmiany, których średnica przekracza 5 mm oraz te, które charakteryzują się postępującym wzrostem.
  • E – Elevation. Ta cecha określa wypukłość ocenianej zmiany oraz jej powierzchnię. Im bardziej jest ona nieregularna i nierównomierna, tym większe potencjalne ryzyko złośliwego charakteru zmiany.
a

Kiedy zgłosić się na badanie?

Dermatoskopię przeprowadza się w każdym przypadku podejrzenia czerniaka skóry. Powinno przeprowadzać się ją również profilaktycznie, przynajmniej raz w roku podczas jesieni lub zimy, kiedy znamiona nie są bezpośrednio narażone na promieniowanie słoneczne.

Do lekarza dermatologa należy się zgłosić w każdym przypadku, gdy ze skórą dzieje się coś niepokojącego. Każde powiększenie lub zmniejszenie znamienia (pieprzyka, przebarwienia), szybkie powstanie wielu znamion albo zmiana koloru znamienia czy krwawienie z niego jest bezwzględnym wskazaniem do wykonania dermatoskopii.

Przygotuj się do wizyty

Przed wizytą u dermatologa:

  • nie nakładamy makijażu – jeśli problem dotyczy skóry twarzy,
  • nie aplikujemy na skórę żadnych kosmetyków – ich obecność może wpłynąć na ocenę stanu skóry.

 

Jeśli posiadasz wyniki badań – zabierz je ze sobą

Jeśli podejrzewamy, że przyczyną zmian skórnych mogą być zaburzenia hormonalne warto przed wizytą u dermatologa wykonać odpowiednie badania i z kompletem wyników umówić się na wizytę.